رضا علیپور، با اشاره به اتفاقات روز گذشته این دانشگاه، به دلایل تجمع غیرقانونی اشاره و افزود: چند هفته پیش بخشنامه‌ای از سوی شورای فرهنگی دانشگاه تهران مبنی بر حفظ احترام و حرمت ماه مبارک رمضان به دانشکده‌ها ابلاغ شد. براساس این بخشنامه حراست دانشگاه باید اقدامات حداقلی در قبال روزه خواری و احترام به حرمت ماه مبارک رمضان انجام می داد و مسئولیت  این موضوع به انتظامات و حراست دانشگاه واگذار شد.

این فعال دانشجویی یادآور شد: این مسئله به ذائقه برخی از دانشجویان و تشکل‌ها خوش نیامد به طوری که انجمن اسلامی دانشکده فنی دانشگاه تهران چند روز پس از این بخشنامه، بیانیه‌ای صادر کرد و نسبت به این مسئله اعتراض کرد. آنها مدعی شدند این بخشنامه حریم شخصی دانشجویان را زیر سوال می‌برد و انتظامات نباید به دانشجویان تذکر دهد و به این موضوع ورود کند. از نظر آنها پوشش امری شخصی است و انتظامات و مسئولان حق تذکر ندارند.

دبیر سابق انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران گفت: در کنار این مسئله طیف دیگری از دانشجویان چپ‌گرا با این ماجرا همراه شدند و ماجرا نهایتا به این نقطه رسید که چند روز قبل اطلاعیه‌ای مبنی بر برگزاری تجمع در صحن دانشگاه منتشر شد و هر دو طیف چپ‌گرا و انجمن تهران از این موضوع حمایت کردند. البته انجمن اسلامی دانشگاه تهران رسما از این موضوع (تجمع) حمایت نکرد اما اعضای این تشکل در میدان حضور داشتند.

علیپور تصریح کرد: با شروع تجمع غیرقانونی آنها بخشی از بدنه ارزشی و انقلابی دانشگاه تهران با اعتراض به توهین‌های صورت گرفته به ارزشهای اسلامی؛ امر به معروف و نهی منکر و قوانین دانشگاه، با این تجمع مخالفت کرد. در نهایت در این ماجرا تعرضاتی شکل گرفت که باعث التهاب فضای دانشگاه شد. جریان مقابل به خصوص تلاش کرد این فضا  شکل گیرد که البته جریان انقلابی به دنبال این بود که  این مسئله را ختم به خیر کند. در نهایت پس از چندین ساعت کشمکش با خرد جمعی، مسئله به پردیس هنرها و تالار شهید آوینی کشیده شد و قرار شد دوطرف سخنان و دیدگاه‌های خود را بیان کنند.

وی افزود: با بی تدبیری مسئولان دانشگاه صرفا دوستان معترض بیانیه خود را اعلام کردند و صدای جریان مخالف را گوش نکردند . آنها بدون شنیدن صدا و دفاع جریان انقلابی سالن را ترک کردند. البته جریان انقلابی مواضع و دیدگاه‌های خود در جمع دوستان خود اعلام کرد.

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران درباره وظیفه مسئولان دانشگاه تهران در قبال این موضوع نیز گفت: مسئولان دانشگاه تهران باید با جریانی که قوانین دانشگاه را که از جمله مصوبات نهادهای قانونی است را زیر سوال می‌برد، برخورد کند. اینگونه نباشد هرکسی با نگاه شخصی مقابل قانون قرار گیرد. نباید با هیاهو مجذوب این جریان‌ها شد. از نظر ما این اقدامات، اقدامات حداقلی در قبال موازین شرعی است و نباید به خواسته های یک جریان معلوم الحال تن داد.

انتهای پیام/