ایسنا/لرستان مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان از پایان مرمت اضطراری نماهای بیرونی قلعه فلک الافلاک خرم‌آباد خبر داد.

سید امین قاسمی امروز هشتم خردادماه در حاشیه بازدید اصحاب رسانه از روند انجام مرمت اضطراری قلعه فلک الافلاک اظهار کرد: متأسفانه براثر زلزله ۵.۱ ریشتری اردیبهشت‌ماه سال‌جاری برخی از آثار تاریخی استان از جمله قلعه فلک الافلاک و خانه تاریخی قاضی آخوند ابو خرم‌آباد و همچنین چند خانه تاریخی در بروجرد نیز دچار آسیب شدند.

وی تصریح کرد: خوشبختانه در قدم اول با حمایت‌های استاندار لرستان مبلغ ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال را به‌صورت نقدی و امانی به‌منظور مرمت اضطراری قلعه جذب کردیم و در این راستا یک‌ شرکت تخصصی مرمت بناهای تاریخی که تنها نمایندگی استاتیکال اروپا در ایران است را شناسایی و بلافاصله کار دوخت و دوز ترک‌های قلعه را آغاز کردیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان خاطرنشان کرد: این شرکت بلافاصله به‌صورت تخصصی مشغول مرمت ترک‌های ایجاد شده در کنگره‌های قلعه شد که تاکنون حدود ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و حدود ۳۳ دندانه از کنگره‌های قلعه که دچار آسیب شده بود به‌طور کامل مرمت شده‌اند.

قاسمی با بیان اینکه ظرف یک‌هفته تا ده روز آینده کار مرمت اضطراری و بازسازی کامل این ترک‌ها پایان خواهد یافت‌ اضافه کرد: مرمت‌های بیرونی قلعه اتمام یافته و بلافاصله مرمت و بازسازی ترک‌های داخلی نیز از فردا آغاز می‌شود که در نهایت تا ۱۵ روز آینده مرمت اضطراری این قلعه تاریخی و ارزشمند پایان خواهد یافت.

وی ادامه داد: مطالعات طرح استحکام‌بخشی این بنای ارزشمند نیز در دست اقدام است و در نیمه دوم تابستان امسال آماده ارائه خواهد بود.

انتهای پیام