شنبه 30 تير 1403, Saturday 20 July 2024, مصادف با 13 محرم 1446
از پنجره همراز به نصف جهان نگاه کنید...
کد خبر: 24425
منتشر شده در یکشنبه, 29 مرداد 1402 10:37
تعداد دیدگاه: 0
پزشک متخصص طب ایرانی:

پزشک متخصص طب ایرانی با بیان اینکه ورزش مناسب، شاه‌کلید تندرستی است، افزود: کم‌تحرکی و بی‌تحرکی در زندگی صنعتی امروز باعث تجمع مواد زائد در بدن می‌شود که در طب‌ایرانی به آن بدن باشت یا امتلاء می‌گوییم و زمینه ‌ساز بیماری ‌های مختلف است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی همراز، دکتر پانته آ شیرویه با اشاره به اهمیت ورزش در طب‌ایرانی، گفت: حکیم بوعلی سینا در کتاب قانون در بحث تدابیر مشترک، مهم‌ترین تدبیر در تندرستی را در درجه نخست، ورزش کردن و سپس تدبیر غذا و خواب می‌داند.

وی افزود: ورزش چند هدف مهم را تأمین می‌کند که مهم‌ترین آن‌ها تقویت انرژی حیات یا همان حرارت غریزی است؛ انرژی حیاتی باعث زنده ماندن انسان می‌شود. این حرارت غریزی یا همان انرژی حیات از بدو ایجاد نطفه تا لحظه مرگ با انسان وجود دارد و تقویت حرارت غریزی باعث سلامتی جسم و روح، شادابی و جوان ماندن می‌شود.

این پزشک و متخصص طب ایرانی به عوارض کم تحرکی و زندگی صنعتی اشاره و تصریح کرد: کم‌ تحرکی، بی‌تحرکی و زندگی صنعتی باعث تجمع مواد زائد در بدن می‌شود؛ در طب رایج مطالعات مختلف نشان داده‌اند که کم‌تحرکی و بی‌تحرکی می توانند زمینه ساز بیماری‌های متخلفی همچون بیماری‌های قلبی عروقی، فشار خون بالا، چربی خون، دیابت، حتی سکته‌های مغزی و قلبی و یا بیماری‌های عفونی باشند که ورزش صحیح، بدون هیچ گونه عارضه‌ای به دفع این مواد زائد کمک می‌کند.

دکتر شیرویه در خصوص ویژگی‌های ورزش مناسب به پنج شاخص زمان، مکان، مدت، شدت و نوع ورزش اشاره کرد و گفت: در مورد زمان ورزش باید بدانیم وقتی فرد گرسنه است، نباید ورزش نکند. همچنین تا دو ساعت بعد از خوردن غذا ورزش ممنوع است؛ بخصوص اگر فرد غذای سنگینی خورده باشد البته اگر غذای سبکی مصرف شود، انجام ورزش بعد از یک ساعت از صرف غذای سبک، توصیه می شود. همچنین در مورد مکان ورزش باید گفت که ورزش باید جایی انجام شود که هوای مطبوع و تهویه خوبی داشته باشد.

وی ادامه داد: مدت، شدت و نوع ورزش در طب‌ایرانی، شخصی و متناسب با شرایط فرد است؛ یعنی برای هر فرد با توجه به ویژگی‌هایی مانند سن، جنس، مزاج، شغل و آمادگی بدنی‌، شدت، مدت و نوع ورزش تعیین می‌شود و کاملاً شخصی‌سازی شده است که این از زیبایی‌های طب‌ایرانی است.

این متخصص طب ایرانی خاطرنشان کرد: به طور کلی شدت و مدت ورزش باید در حدی باشد که ضربان قلب کمی افزایش پیدا کند، تنفس تند و عمیق باشد، درحالیکه فرد بتواند یک جمله سه کلمه‌ای را بگوید، مقداری عرق کند و این تعریق خیلی زیاد و بیش از اندازه نباشد. پوست صورت باید در حین ورزش، مقداری برافروخته و قرمز شود و پوست بدن نیز مقداری گرم شود. نکته بسیار مهم این است که بدن به مرز کوفتگی و خستگی نرسد؛ به طوریکه بعد از ورزش نیاز به استراحت داشته باشد و احساس کوفتگی کند.

دکتر شیرویه با بیان اینکه نمی‌توان برای همه افراد یک ورزش خاص را توصیه کرد، گفت: افرادی که مزاج سرد و ‌تری دارند از همه بیشتر به ورزش نیاز دارند؛ برای این افراد ورزش شدید، سریع و طولانی مدت مانند فوتبال بسکتبال، والیبال مناسب تر است. افراد با مزاج گرم و خشک، کمتر به ورزش نیاز دارند. همچنین برای افراد با مزاج ‌های گرم و ‌تر، ورزش‌هایی مانند اسکی، هاکی روی یخ مناسب‌تر است؛ یعنی ورزش‌هایی که طولانی و هوازی باشند، اما خیلی شدید نباشند و در هوای خنک انجام ‌شوند. در مزاج سرد و ‌تر که اصطلاحاً به آن می‌گویند مزاج بلغمی، ورزش باید همانند دو سرعت، شدید و سریع باشد.

وی ادامه داد: ورزش افراد دارای مزاج‌های سرد و خشک باید شدت متوسطی داشته و کوتاه‌مدت باشد و مکرر و هر بار به مدت کوتاه ورزش کنند. مثل دویدن آهسته یا کشتی، ژیمناستیک، شنا کردن در آبی که دمایش معتدل مایل به گرم باشد و افراد با مزاج‌های گرم و خشک نیز باید ورزش با شدت و مدت کمتر مانند شنا، واترپلو را در دستور کار خود داشته باشند و دمای آبی هم که در آن شنا می‌کنند، باید معتدل مایل به خنک باشد.

این پزشک و متخصص طب ایرانی تصریح کرد: همه افراد با هر سن و مزاجی، از بدو تولد تا لحظه مرگ به ورزش نیاز دارند اما ممکن است در دوره هایی مانند کودکی یا سالمندی، نتواند ورزش کنند که در این شرایط ماساژ‌ها، جایگزین مناسبی برای ورزش هستند.

دکتر شیرویه در پایان گفت: ورزش باید به صورت روزانه و منظم انجام شود. در طب‌ایرانی اعتقاد داریم زمانی، ورزش سودمند است که به صورت روزانه و مرتب انجام شود. نکته دیگر اینکه در فصل‌های مختلف، ورزش در معتدل‌ترین زمان روز انجام شود، مثلاً در فصل بهار و تابستان بهتر است که اوایل صبح یا عصر انجام شود. در زمستان معتدل‌ترین وقت روز ظهر است، اما به دلیل اینکه افراد معمولا طبق عادت در وقت ظهر نهار میل می کنند، توصیه می شود که عصرگاه، ورزش را انجام دهند یعنی تقریبا دو ساعت بعد از غذا، ورزش کنند و در پاییز هم توصیه می کنیم که بین صبح تا ظهر و ساعات 10 صبح تا 12 ظهر ورزش انجام شود./انتهای پیام

نوشتن دیدگاه