پنجشنبه 31 خرداد 1403, Thursday 20 June 2024, مصادف با 13 ذی‌الحجه 1445
از پنجره همراز به نصف جهان نگاه کنید...
کد خبر: 25632
منتشر شده در سه شنبه, 11 ارديبهشت 1403 13:22
تعداد دیدگاه: 0
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان:

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان از دریافت نشان جغرافیایی بین‌المللی مهارت ساخت کاشی هفت‌رنگ اصفهان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی همراز، امیر کرم زاده امروز یازدهم اردیبهشت‌ماه با اعلام این مطلب گفت: مهارت ساخت کاشی هفت‌رنگ اصفهان در دومین ماه از سال۱۴۰۳ موفق به دریافت نشان جغرافیایی بین‌المللی شد.

مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان ادامه داد: کاشی هفت‌رنگ اصفهان سومین رشته صنایع‌دستی است که پس از رشته‌های " میناکاری و پارچه قلمکار " موفق به دریافت نشان جغرافیایی بین‌المللی شده است.

او افزود: تعداد دیگری از رشته‌های صنایع‌دستی اصفهان نیز در حال ثبت جهانی‌شدن هستند، با این وصف زمانی که این رشته‌ها، نشان جغرافیایی بین‌المللی را دریافت ‌کنند یعنی این رشته خاص در سطح جهان به نام این منطقه ثبت می‌شود.

کرم‌ زاده تصریح کرد: تدوین پرونده ثبت جهانی کاشی هفت‌رنگ اصفهان توسط معاونت صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی استان و با همکاری صمیمانه اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان و اتحادیه صنایع‌دستی اصفهان به نتیجه رسید، به گونه‌ایی که با همکاری این دوستان در طی سال گذشته، اطلاعات کامل و جامعی درباره این هنر ارزشمند، مانند نوع هنر، قدمت و تعداد کارگاه‌های تولیدی فعال جمع‌آوری شد.

گفتنی است، استفاده از کاشی هفت‌رنگ از اواخر دوره تیموریان در سده نهم و آغاز دوره صفوی در سده دهم هجری قمری در تزیین بناها متداول شد به گونه‌ایی که مرمتگران سنتی از این کاشی‌ها بانام کاشی خشتی هم یاد می‌کنند. در اواخر دوران تیموریان و در عصر شهریاران صفوی( از سده دهم تا پایان سده دوازدهم هجری قمری)، به‌تدریج تزیینات کاشی هفت‌رنگ جایگزین کاشی معرق شد./انتهای پیام

نوشتن دیدگاه