يكشنبه 13 اسفند 1402, Sunday 3 March 2024, مصادف با 22 شعبان 1445
از پنجره همراز به نصف جهان نگاه کنید...
کد خبر: 25347
منتشر شده در دوشنبه, 23 بهمن 1402 10:02
تعداد دیدگاه: 0
برندگان سیمرغ چهل و دومین جشنواره فجر؛

برگزیدگان چهل و دومین جشنواره فیلم فجر اعلام شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی همراز، شامگاه یکشنبه، بیست‌ودوم بهمن، و در اختتامیه چهل‌ ودومین جشنواره فیلم فجر، اسامی برگزیدگان به شرح زیر اعلام شد:
برگزیدگان بخش ملی
جایزه ویژه شهید حاج قاسم سلیمانی

سیمرغ زرین: آسمان غرب اثر حبیب‌الله والی‌نژاد و محمد عسگری
جایزه گوهرشاد (هویت‌بخشی به بانوان)

دیپلم افتخار: انسیه شاه‌حسینی کارگردان فیلم دست ناپیدا

سیمرغ بلورین: حبیب‌الله والی‌نژاد برای فیلم احمد (شخصیت‌پردازی نقش پزشک زن در فیلم)
جایزه ویژه هیئت داوران

سیمرغ بلورین: علی طاهرفر برای فیلم آپاراتچی
بهترین کارگردان اول

نامزدهای بهترین کارگردان اول

۱- علی ثقفی برای فیلم «پرویز خان»
۲- مرتضی حسینعلی‌زاده برای فیلم «بی‌بدن»
۳- مهدی شامحمدی برای فیلم «مجنون»
۴- جواد عزتی برای فیلم «تمساح خونی»
۵- علی طاهرفر برای فیلم «آپاراتچی»

سیمرغ بلورین: جواد عزتی برای فیلم تمساح خونی
بهترین فیلم اول

نامزدهای بهترین فیلم اول

۱-« آپاراتچی» به تهیه‌کنندگی سجاد نصرالهی نسب
۲- «بی بدن» به تهیه‌کنندگی مصطفی احمدی
۳- «پرویز خان» به تهیه‌کنندگی عطاء پناهی
۴- «مجنون» به تهیه‌کنندگی عباس نادران

سیمرغ بلورین: عطا پناهی برای فیلم پرویز خان
بهترین دستاورد فنی و هنری

سیمرغ بلورین: رضا کشاورز برای فیلم باغ کیانوش
بهترین جلوه‌های بصری

نامزد بهترین جلوه‌های بصری:

۱- هادی اسلامی برای فیلم «پرویز خان»
۲- حسن ایزدی برای فیلم «قلب رقه»
۳- محمد برادران برای فیلم «احمد»
۴- کامیار شفیع‌پور برای فیلم «مجنون»
۵- امیر ولی‌خانی برای فیلم «نوروز»

سیمرغ بلورین: محمد برادران برای فیلم احمد
بهترین جلوه‌های ویژه میدانی

نامزدهای بهترین جلوه‌های ویژه میدانی:

۱- آرش آقابیگ برای فیلم «بهشت تبهکاران»
۲- حمید رسولیان برای فیلم «دست ناپیدا»
۳- ایمان کرمیان برای فیلم «آسمان غرب»
۴- ایمان کرمیان برای فیلم «قلب رقه»
۵- ایمان کرمیان برای فیلم «مجنون»

سیمرغ بلورین: حمید رسولیان برای فیلم دست ناپیدا
بهترین چهره‌پردازی

نامزدهای بهترین چهره‌پردازی:

۱- شهرام خلج برای فیلم «پروین»
۲- محسن دارسنج برای فیلم «صبح اعدام»
۳- مرتضی کهزادی برای فیلم «احمد»
۴- مهرداد میرکیانی برای فیلم «تابستان همان سال»
۵- مهین نویدی برای فیلم «بهشت تبهکاران»

سیمرغ بلورین: مرتضی کهزادی برای فیلم احمد
بهترین طراحی لباس

نامزدهای بهترین طراحی لباس:

۱- رؤیا ابراهیمی برای فیلم «پروین»
۲- مهرنوش بیانی برای فیلم «تابستان همان سال»
۳- علی شیرمحمدی برای فیلم «صبح اعدام»
۴- آزاده قوام برای فیلم «نوروز»
۵- اصغر نژاد ایمانی برای فیلم «بهشت تبهکاران»

سیمرغ بلورین: مهرنوش بیانی برای فیلم تابستان همان سال
بهترین طراحی صحنه

نامزدهای بهترین طراحی صحنه:

۱- کامیاب امین عشایری برای فیلم «تابستان همان سال»
۲- بهزاد جعفری طادی برای فیلم «مجنون»
۳- بهنام جعفری طادی برای فیلم «قلب رقه»
۴- محسن خدابخش برای فیلم «پرویز خان»
۵- امیر زاغری برای فیلم «آبی روشن»

سیمرغ بلورین: کامیاب امین عشایری برای فیلم تابستان همان سال
بهترین صدابرداری

نامزدهای بهترین صدابرداری:

۱- بهمن اردلان برای فیلم «آسمان غرب»
۲- طاهر پیشوایی برای فیلم «احمد»
۳- عباس رستگارپور برای فیلم «آغوش باز»
۴- هادی ساعد محکم برای فیلم «مجنون»
۵- امیر عاشق حسینی برای فیلم «قلب رقه»

سیمرغ بلورین: امیر عاشق حسینی برای فیلم قلب رقه
بهترین صداگذاری

نامزدهای بهترین صداگذاری:

۱- بهمن اردلان برای فیلم «آسمان غرب»
۲- امین شریفی برای فیلم «قلب رقه»
۳- علیرضا علویان برای فیلم «تابستان همان سال»
۴- علیرضا علویان برای فیلم «مجنون»
۵- آرش قاسمی برای فیلم «آبی روشن»

سیمرغ بلورین: بهمن اردلان برای فیلم آسمان غرب
بهترین موسیقی متن

نامزدهای بهترین موسیقی متن:

۱- مجید انتظامی برای فیلم «مجنون»
۲- مسعود سخاوت‌دوست برای فیلم «شور عاشقی»
۳- فرید سعادتمند برای فیلم «آبی روشن»
۴- بهزاد عبدی برای فیلم «پروین»
۵- کارن همایونفر برای فیلم «قلب رقه»

سیمرغ بلورین: مجید انتظامی برای فیلم مجنون
بهترین تدوین

نامزدهای بهترین تدوین:

۱- بهروز افخمی برای فیلم «صبح اعدام»
۲- حسن حسندوست برای فیلم «پرویز خان»
۳- مهدی سعدی برای فیلم «قلب رقه»
۴- میثم مولایی برای فیلم «آسمان غرب»
۵- حمید نجفی‌راد برای فیلم «مجنون»

سیمرغ بلورین: حسن حسندوست برای فیلم پرویز خان
بهترین فیلمبرداری

نامزدهای بهترین فیلمبرداری:

۱- علیرضا برازنده برای فیلم «آسمان غرب»
۲- فرشاد خالقی برای فیلم «پروین»
۳- پیمان عباس‌زاده برای فیلم «آبی روشن»
۴- امیر کریمی برای فیلم «بهشت تبهکاران»
۵- کوهیار کلاری برای فیلم «تابستان همان سال»

سیمرغ بلورین: کوهیار کلاری برای فیلم تابستان همان سال
بهترین پویانمایی

دیپلم افتخار برای بهترین پویانمایی: محمدمهدی مشهوری برای انیمیشن ببعی قهرمان
بهترین فیلمنامه

نامزدهای بهترین فیلمنامه:

۱- بهروز افخمی برای فیلم «صبح اعدام»
۲- علی ثقفی برای فیلم «پرویز خان»
۳- محمود کلاری برای فیلم «تابستان همان سال»

دیپلم افتخار: علی ثقفی برای فیلم پرویز خان
بهترین نقش مکمل مرد

نامزدهای بهترین نقش مکمل مرد:

۱- پیام احمدی‌نیا برای فیلم «شور عاشقی»
۲- بهزاد خلج برای فیلم «مجنون»
۳- داود فتحعلی‌بیگی برای فیلم «صبح اعدام»
۴- رامین ناصرنصیر برای فیلم «پروین»
۵- رضا یزدانی برای فیلم «بهشت تبهکاران»

سیمرغ بلورین: بهزاد خلج برای فیلم مجنون
بهترین نقش مکمل زن

نامزدهای بهترین نقش مکمل زن:

۱- ناهید استواری برای فیلم «شه‌سوار»
۲- رؤیا جاویدنیا برای فیلم «تابستان همان سال»
۳- آزاده صمدی برای فیلم «نبودنت»
۴- شبنم قربانی برای فیلم «مجنون»
۵- لادن مستوفی برای فیلم «بهشت تبهکاران»
۶- مهرو نونهالی برای فیلم «تابستان همان سال»

دیپلم افتخار: مهرو نونهالی برای فیلم تابستان همان سال

سیمرغ بلورین: شبنم قربانی برای فیلم مجنون
بهترین نقش اول مرد

نامزدهای بهترین نقش اول مرد:

۱- سجاد بابایی برای فیلم «مجنون»
۲- سعید پورصمیمی برای فیلم «پرویز خان»
۳- شهرام حقیقت‌دوست برای فیلم «قلب رقه»
۴- ارسطو خوش‌رزم برای فیلم «صبح اعدام»
۵- علی شادمان برای فیلم «تابستان همان سال»
۶- جواد عزتی برای فیلم «تمساح خونی»

سیمرغ بلورین: ارسطو خوش‌رزم برای فیلم صبح اعدام
بهترین نقش اول زن

نامزدهای بهترین نقش اول زن:

۱- مارال بنی‌آدم برای فیلم «پروین»
۲- سارا حاتمی برای فیلم «آبی روشن»
۳- سحر دولتشاهی برای فیلم «نبودنت»
۴- ساره رشیدی برای فیلم «احمد»
۵- شهره موسوی برای فیلم «شور عاشقی»

دیپلم افتخار: ساره رشیدی برای فیلم احمد

سیمرغ بلورین: مارال بنی‌آدم برای فیلم پروین
بهترین کارگردانی

نامزدهای بهترین کارگردانی:

۱- بهروز افخمی برای فیلم «صبح اعدام»
۲- علی ثقفی برای فیلم «پرویز خان»
۳- مسعود جعفری جوزانی برای فیلم «بهشت تبهکاران»
۴- مهدی شامحمدی برای فیلم «مجنون»
۵- جواد عزتی برای فیلم «تمساح خونی»
۶- محمود کلاری برای فیلم «تابستان همان سال»

سیمرغ بلورین: بهروز افخمی برای فیلم صبح اعدام
بهترین فیلم

نامزدهای بهترین فیلم:

۱- علی اوجی برای فیلم «تابستان همان سال»
۲- عطاء پناهی ببرای فیلم «پرویز خان»
۳- علی شیرمحمدی برای فیلم «صبح اعدام»
۴- عباس نادران برای فیلم «مجنون»
۵- حبیب‌اله والی‌نژاد برای فیلم «آسمان غرب»

سیمرغ بلورین: عباس نادران برای فیلم مجنون
جایزه آرمان (جایزه شهرداری تهران)

باغ کیانوش
برگزیدگان بخش بین‌الملل

بخش بین‌الادیان (با موضوع تقریب میان ادیان آسمانی):

دیپلم افتخار: تابستان همان سال اثر محمود کلاری

سیمرغ بلورین: شور عاشقی اثر داریوش یاری

بخش مقاومت:

دیپلم افتخار: پرواز ۱۷۵ اثر محمدحسین حقیقت

سیمرغ بلورین: قلب رقه اثر خیرالله تقیانی‌پور

بخش جلوه‌گاه شرق (سینمای کشورهای آسیایی اسلامی):

سیمرغ بلورین:

بهترین بازیگر: بازیگر فیلم فاطیما از کشور بنگلادش

بهترین فیلمنامه: نسیم باستانی برای فیلم ظاهر

بهترین کارگردانی: محمد عسگری برای فیلم آسمان غرب

جایزه ویژه هیئت داوران: فیلمی از کشور قزاقستان

بهترین فیلم: رؤیای خواب زمستانی از کشور مغولستان

بخش سعادت (ظلم ستیزی، پرهیز از خشونت خانواده و رفع تبعیض):

سیمرغ بلورین:

بهترین دستاورد هنری: فیلم آفرین در عصر سیلاب از یونان و بنگلادش

بهترین فیلمنامه: فیلم بهترین قرن زندگی من از ایتالیا

بهترین کارگردانی: فیلم در بدو ورود از اسپانیا

جایزه ویژه هیئت داوران: فیلم تابستان همان سال اثر محمود کلاری

بهترین فیلم: درس‌های بلاگا از بلغارستان و آلمان

نوشتن دیدگاه