شنبه 30 تير 1403, Saturday 20 July 2024, مصادف با 13 محرم 1446
از پنجره همراز به نصف جهان نگاه کنید...
کد خبر: 25823
منتشر شده در سه شنبه, 05 تیر 1403 16:49
تعداد دیدگاه: 0
در نامه انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران مطرح شد؛
تضعیف تولید ملی و هدر رفت سرمایه‌گذاری‌ها

انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران به روند افزاینده تخصیص ارز و واردات مقاطع فولادی به کشور اعتراض کرد. در حال حاضر این واردات شامل محصولاتی است که توان تولید آن در داخل کشور وجود دارد و عرضه‌های صورت گرفته در بورس کالا بدون مشتری مانده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی همراز، علاوه بر عدم وجود استراتژی و برنامه در واردات مقاطع فولادی به کشور، واردات محصولات فولادی بدون کیفیت به کشور مورد اعتراض صنعتگران کشور بوده است.

نامه فولاد

 

در نامه سید رسول خلیفه سلطانی دبیر این انجمن خطاب به محتشمی‌پور، معاون معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت آمده است: نسبت حجم معامله به عرضه در سه ماهه سال جاری برای ورق سرد به ۷۵ درصد و برای ورق گالوانیزه به ۵۵ درصد رسیده است. از سوی دیگر آمار واردات دو ماهه نیز حاکی از تداوم رشد واردات این ورق‌ها به کشور می‌باشد در حالی که حدود ۵۰ درصد ظرفیت تولید کارخانجات ورق سرد و ۷۰ درصد ظرفیت تولید کارخانجات ورق پوشش‌دار خالی است! در چنین شرایط خطیری، اختصاص ارز برای واردات این ورق‌های فولادی که تولید داخلی مازاد بر نیاز دارد، نه تنها هیچ توجیهی ندارد بلکه موجب تضعیف تولید داخلی و هدر رفت سرمایه‌گذاری‌ها می‌گردد. علاوه بر این تعیین سهمیه مواد اولیه کارخانجات تولیدکننده این ورق‌های فولادی بر اساس میزان فروش آنها در بورس کالا در شرایط رکودی فعلی موجب کاهش تولید کارخانجات و در نتیجه پیامدهای اجتماعی و مالی متعدد برای تولیدکنندگان ورق‌های فولادی می‌گردد که برخلاف شعار سال مبنی بر جهش تولید است. لذا با عنایت به موارد یاد شده و ضمن ارائه درخواست بازنگری در رویکردهای فوق، تقاضا دارد وقت جلسه‌ای برای ملاقات تولیدکنندگان ورق‌های فولادی با جنابعالی تعیین و امر به ابلاغ فرمائید./ انتهای پیام

نوشتن دیدگاه