شنبه 12 اسفند 1402, Saturday 2 March 2024, مصادف با 21 شعبان 1445
از پنجره همراز به نصف جهان نگاه کنید...
کد خبر: 25331
منتشر شده در سه شنبه, 17 بهمن 1402 16:40
تعداد دیدگاه: 0
مدیرعامل ذوب آهن:

در ایام الله دهه مبارک فجر و پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، نشست خبری مهدی کوهی مدیرعامل ذوب آهن اصفهان با حضور اصحاب رسانه و جمعی از مدیران و معاونین این مجتمع عظیم صنعتی دوشنبه 16 بهمن ماه در تالار تشریفات شرکت برگزار شد.

همراز/ میترا امیری: در این نشست بر اساس برنامه تحولی ذوب آهن اصفهان دو محصول ارزش افزا در راستای صنعتی سازی ساختمان و کمک به تسریع در طرح نهضت ملی مسکن شامل H26 و H28 رونمایی شد.
تیرآهن های بال پهن H26 و H28 که با سه گرید فولاد St37 ، St44 و St52 تولید شده است مقاومت بالا در برابر زلزله نسبت به سازه های سنتی دارند و همچنین افزایش ایمنی ساختمان ، مقاومت مناسب خمشی ، مقاومت مناسب برشی، افزایش فضای مفید ساختمان نسبت به سایر انواع تیرآهن و .... از جمله مزایای آنها محسوب می شود.
مهدی کوهی ضمن تبریک ایام دهه مبارک فجر و گرامیداشت یاد و خاطره حضرت امام خمینی (ره) شهدای انقلاب و جنگ تحمیلی گفت : ذوب آهن اصفهان با 53 سال قدمت به عنوان بنیان گذار تولید فولاد در ایران همواره نقش بی بدیلی در عمران و آبادانی میهن عزیزمان با افتخار ایفا نموده است.
سه محصول راهبردی ذوب آهن اصفهان که پیشران توسعه در کشور هستند
وی افزود : این مجتمع عظیم صنعتی با تلاش و کوشش همکاران عزیزم در بخش های مختلف سه محصول راهبردی شامل " ریل ، تیرآهن بال پهن و آرک " را تولید نمود که هر یک بر اساس مزیت های بی شماری که دارا می باشند، پیشران توسعه در بخش های مختلف کشور محسوب می شوند.
مدیرعامل ذوب آهن اصفهان بیان کرد : ریل تولیدی این مجتمع عظیم صنعتی بر اساس استاندارد روز دنیا هم اکنون در خطوط راه آهن کشور مانند میانه – اردبیل، همدان – سنندج، چابهار – زاهدان و... همچنین خطوط متروی کلان شهرها نظیر مشهد، تهران، تبریز و اصفهان نصب شده است.
مدیرعامل ذوب آهن اصفهان اضافه کرد : با تولید ریل سخت در این مجتمع عظیم صنعتی نیز 250 تن از این محصول به متروی کلان شهر مشهد تحویل داده شد.
وی بیان کرد : این مجتمع عظیم صنعتی از طریق تعامل با معاونت اقتصاد و دانش بنیان ریاست جمهوری گام های مهمی را در پیشبرد پروژه های زیست محیطی در سه بخش آب ، خاک و هوا برداشته است که به زودی نتایج این پروژه ها اطلاع رسانی می شود.
افزایش سرمایه و اصلاح ساختار مالی
مدیرعامل ذوب آهن اصفهان همچنین گزارشی از عملکرد مالی ذوب آهن اصفهان و اصلاح ساختار مالی و افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها ارائه کرد که این اقدام باعث خروج این مجتمع عظیم صنعتی از ماده 141 و گشایش حد اعتباری ذوب آهن نزد بانک ها می شود.
وی در ادامه به پروژه های توسعه شرکت پرداخت و خاطرنشان کرد : پلنت اکسیژن به پایان رسیده و آماده افتتاح است و انشاا... در آینده نزدیک طی آیینی با حضور مسئولین افتتاح می شود همچنین پروژه LF3 هم تلاش داریم که تا پایان سال جاری به اتمام برسد. پروژه تصفیه خانه ذوب آهن اصفهان نیز که توسط گروه مپنا در حال ساخت می باشد از جمله سایر پروژه های توسعه این مجتمع عظیم صنعتی است که از طریق آن پساب شهرهای مجاور تصفیه شده و در خط تولید شرکت مورد استفاده قرار می گیرد.

مدیران ذوب آهن


مهدی کوهی در خصوص تامین پایدار مواد اولیه نیز گفت : به دلیل عدم توازن در زنجیره فولاد متاسفانه با کمبود مواد اولیه در سطح کشور مواجه هستیم زیرا معادن به سمت تکمیل زنجیره تولیدشان رفتند و مواد معدنی را در مجموعه های خودشان به فولاد تبدیل می کنند و این موضوع در کنار محدودیت های تامین انرژی، تاب صنعت فولاد را با چالش جدی مواجه ساخته است.
وی اظهار داشت : ذوب آهن اصفهان از طریق حضور در مزایده های معدنی فعالیت های بسیار خوبی داشته است و معدن ققنوس در منطقه سنگان با ظرفیت خوبی در حال کار می باشد و همچنین با معاونت معدنی وزارت صمت نیز جهت تامین پایدار مواد اولیه این مجتمع عظیم صنعتی برای تولید با ظرفیت اسمی مکاتبات بسیار خوبی انجام داده ایم.
مدیرعامل ذوب آهن اصفهان همچنین گزارش کاملی از پروژه های زیست محیطی انجام شده و در دست اقدام این مجتمع عظیم صنعتی ارائه داد و به سوالات خبرنگاران پاسخ گفت.
دو محصول H26و H28 ثمره طراحی جسورانه و بهره گیری از روش های ابتکاری در فرایند تولید
مهرداد تولاییان معاون بهره برداری شرکت نیز گفت : ذوب آهن اصفهان در راستای صنعتی سازی ساختمان و تکمیل سبد محصولات ارزش افزا در این مجتمع عظیم صنعتی در سال جاری، چهار محصول جدید را تولید کرد که H24 و آرک TH29 در نیمه اول سال جاری در حضور اصحاب رسانه رونمایی شد و امروز هم دو محصول H26 و H28 رونمایی گردید.
وی افزود : طراحی جسورانه و دقیق این دو محصول جدید ثمره تلاش و کوشش همکاران عزیزم است که از همین جا شایسته می دانم به همه تلاشگران ذوب آهنی خسته نباشید بگویم و این موفقیت بزرگ را صمیمانه تبریک عرض می نمایم.
معاون بهره برداری شرکت تصریح کرد : نقطه قابل توجه در خصوص این محصولات جدید، روش تولید آنها است زیرا استانداردهای جهانی برای تولید این محصولات استفاده از شمش بیم بلانک است اما در کارخانه با ابتکار همکاران عزیزم در مدیریت مهندسی نورد شرکت با استفاده از محصول چهارگوش این دو محصول جدید به سبد محصولات ارزش افزای کارخانه اضافه شد.
تولاییان در خصوص میزان مصرف آب در ذوب آهن اصفهان نیز اظهار داشت : مصرف آب در این مجتمع عظیم صنعتی در مقایسه با مصرف در فصل تابستان 2 هزار مترمکعب بر ساعت است، با ساخت تصفیه خانه آب در ذوب آهن با ورودی 1000 مترمکعب بر ساعت پساب، حدود 800 مترمکعب آب تصفیه شده قابل استفاده در صنعت را تحویل می دهد که از این طریق 30 درصد آب مورد نیاز ذوب آهن اصفهان بدست می آید و به همین میزان برداشت آب از زاینده رود کاهش می یابد. همچنین این مجتمع عظیم صنعتی با مشارکت در پروژه انتقال آب خلیج فارس برداشت آب از زاینده رود را به صفر می رساند.
هیچگاه بابت افزایش تولید، از معیارهای زیست محیطی عبور نکرده ایم
مهدی بهرامی معاون پشتیبانی و خدمات اجتماعی ذوب آهن اصفهان نیز در ادامه گفت : ذات همه صنایع در دنیا با آلایندگی همراه است اما نکته مهم در این خصوص کنترل و مهار آلایندگی می باشد که در این راستا ذوب آهن اصفهان با سرمایه گذاری عظیم پروژه های زیست محیطی متعددی را در سه بخش آب ، خاک و هوا تعریف نموده است که بخشی از آنها به پایان رسیده و تعدادی از پروژه ها نیز با جدیت تمام در دست اقدام قرار دارد.
وی افزود : ذوب آهن اصفهان به عنوان بنیان گذار تولید فولاد در ایران هیچگاه بابت افزایش تولید، از معیارهای زیست محیطی عبور نکرده است و حتی در شرایط وارونگی هوا که طی چند ماه گذشته رخ داد کاهش تولید در برخی از کارگاهها اجرایی شد.
بهرامی گفت : ذوب آهن اصفهان پروژه های زیست محیطی خود را در قالب طرح جامع زیست محیطی با هماهنگی سازمان حفاظت محیط زیست به پیش می برد . در این طرح 36 پروژه تعریف شده که از این تعداد تا کنون 16 پروژه انجام و به تایید سازمان حفاظت محیط زیست رسیده است .
معاون پشتیبانی و خدمات اجتماعی ذوب آهن اصفهان با اشاره به اهمیت تولید سازگار با محیط زیست در این مجتمع عظیم صنعتی تصریح کرد : تعمیرات اساسی و بهبود فرایندهای تولید در راستای مسئولیت های اجتماعی شرکت همواره سرلوحه فعالیت های کارخانه دارد و در این راستا تعامل بسیار نزدیکی با اداره محیط زیست استان و شهرستان لنجان داریم و فرایندهای زیست محیطی شرکت به صورت آنلاین برای این عزیزان قابل رصد است./ انتهای پیام

نوشتن دیدگاه