چهارشنبه 12 مهر 1402, Wednesday 4 October 2023, مصادف با 19 ربیع‌الاول 1445
از پنجره همراز به نصف جهان نگاه کنید...
کد خبر: 24550
منتشر شده در یکشنبه, 19 شهریور 1402 15:36
تعداد دیدگاه: 0
مدیر بهداشت، ایمنی و محیط زیست ایمیدرو:

مدیر بهداشت، ایمنی و محیط زیست ایمیدرو اعلام کرد: ایجاد مرکز ایمنی معادن کشور برای ایجاد همگرایی و تمرکز در سیاست گذاری و نظارت ایمنی میان نهادها ضروری است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی همراز، امیر ولدخانی، مدیر بهداشت، ایمنی و محیط زیست ایمیدرو، ضمن عرض تسلیت به خانواده معدنچیان طزره و خانواده معدنی کشور، گفت: با توجه به گستردگی معادن کشور و خطرپذیری فعالیت در این معادن، تاسیس مرکز ایمنی معادن کشور، این بستر فراهم می شود تا با ایجاد سازوکار نظارتی و جمع آوری اطلاعات مناسب حسب نیاز، اقدامات زیربنایی ضروری در سطح معادن کشور انجام گیرد.

وی ادامه داد: نظیر این اقدام، در کشوری نظیر چین اجرایی شده و این کشور توانسته میزان حوادث مرتبط با معادن زغال سنگ را با اتخاذ برنامه های مناسب، تا حدود زیادی کاهش دهد. به طور کلی می توان گفت دستیابی به سطح ایمنی مطلوب در معادن، تحقق پذیر است.

مدیر بهداشت، ایمنی و محیط زیست ایمیدرو با بیان اینکه طبق گزارش مرکز آمار ایران در سال 1401، حدود 6025 معدن در کشور فعال است، افزود: از این میزان، نزدیک به60 درصد سهم تولید معادن کشور مربوط به معادن ساختمانی شامل شن و ماسه، سنگ تزئینی، آهک، گچ و سنگ لاشه است. به جز این معادن، بیشترین تولید مربوط به معادن سنگ آهن با 4.7 درصد است.

وی اضافه کرد: جمعیت شاغل در معادن کشور اندکی بیش از 130 هزار نفر است و براساس اطلاعات مرکز سالنامه آماری وزارت کار، سهم معدن از میزان حوادث شغلی کشور، 3 درصد است که نسبت به سهم شاغلان این بخش در سطح کشور، سهم بسیار بالایی دارد.

ولدخانی با اشاره به اینکه برای برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری ایمنی در سطح معادن کشور، بررسی اطلاعات و آمار مربوط به معادن زغالسنگ و سهم تولید دارای اهمیت بالایی است، گفت: سهم حوادث در معادن کشور طبق گزارش سازمان نظام مهندسی معدن، 80 درصد روباز، 14 درصد زغال سنگ، 11 درصد سنگ تزئینی و 3 درصد معادن زیر زمینی غیر زغال سنگ است. از این رو، بهبود وضعیت ایمنی معادن در کشور، نیازمند توجه ویژه ای است.

وی در ادامه یادآور شد: بر همین اساس، تفاهم‌نامه سه جانبه بین ایمیدرو، وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در راستای هم‌افزایی سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌های ارتقای ایمنی معادن، در سال‌جاری و با اهداف جدید تمدید شد. براساس این تفاهم‌نامه، قرار است برای نخستین بار، کارگروه سیاست‌گذاری مشترک بخش‌های ذی‌ربط نظارتی حوزه ایمنی معادن کشور ایجاد شود.

مدیر بهداشت، ایمنی و محیط زیست ایمیدرو درباره مشکلات پیش‌روی معادن زغال‌سنگ کشور، تصریح کرد: از جمله مهمترین مشکلات این بخش، وضعیت خاص لایه های زغال سنگ در معادن کشور، عمیق تر شدن معادن زغال سنگ و گازخیزی بیشتر مرتبط با افزایش عمق و نیز استفاده از روش های سنتی تولید، فناوری های قدیمی تولید زغال است.

وی افزود: از دیگر مشکلات معادن زغال سنگ، مشکلات اقتصادی و مسایل مرتبط با تحریم و همچنین، وضعیت اشتغال و کم‌شدن نیروی کار در این حوزه است.

ولدخانی در ادامه خاطرنشان کرد: افزون بر این، ایمنی معادن زغال سنگ، از کمبود دانش و منابع آموزشی رنج می‌برد و با بازنشسته شدن نیروهای متخصص فعلی، دانش مرتبط، به نیروهای جوان کمتر منتقل می شود و این مسئله، یکی از مشکلات اساسی حوزه ایمنی معادن زغال سنگ است.

وی با بیان اینکه این سازمان در راستای ارتقای سطح ایمنی معادن، برنامه های مختلفی را با همکاری بخش های ذی ربط در دست اجرا دارد، یادآور شد: تدوین متون آموزشی با مشارکت دانشگاه امیرکبیر و نظارت مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار و نیز بررسی امکان استفاده از مدرسان صاحب صلاحیت بین‌المللی و انتقال تجارب و دانش ایمنی، از جمله این برنامه هاست.

مدیر بهداشت، ایمنی و محیط زیست ایمیدرو همچنین گفت: این سازمان علاوه بر پیگیری ادامه ساخت پایگاه های امداد و نجات، برنامه‌های دیگری همچون ارتقای سیستمی در حوزه مدیریت ریسک، بررسی حوادث، آموزش و غیره را در دست اجرا دارد./انتهای پیام

نوشتن دیدگاه