چهارشنبه 12 مهر 1402, Wednesday 4 October 2023, مصادف با 19 ربیع‌الاول 1445
از پنجره همراز به نصف جهان نگاه کنید...
کد خبر: 24491
منتشر شده در شنبه, 11 شهریور 1402 08:50
تعداد دیدگاه: 0
رئیس ستاد انتخابات کشور:

رئیس ستاد انتخابات کشور معتقد است فعالیت احزاب محدود به دوره انتخابات نیست و تلاش می‌کنیم حداکثر زمینه‌های فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی در عرصه انتخابات فراهم شود.

پایگاه خبری تحلیلی همراز، سپیده بارانی: محمدتقی شاهچراغی بر «حفظ حریم انتخابات»، «صیانت از آرای مردم»، « چهار اصل امنیت، مشارکت، سلامت و رقابت در انتخابات» و نقش «نخبگان، حلقه‌های میانی و احزاب» در این رویداد مردمی تأکید کرد وگفت: اعتقاد ما این است که انتخابات عرصه اجرای مردمسالاری دینی ملت بزرگ و قوی ایران است که بیش از چهار دهه برای حفظ عزت و کرامت و استمرار پیشرفت ملی خود در برابر زورگویی و زیاده‌خواهی‌های دشمنانش ایستادگی کرده است.
آقای شاهچراغی، ایران یک انتخابات بزرگ در اسفند ماه پیش رو دارد، این انتخابات از نظر شما در چه جایگاهی قرار دارد؟
همان طور که امامین انقلاب بارها فرموده‌اند مهمترین مسأله در انتخابات حضور عموم مردم و مشارکت ملی در انتخابات است که در انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری، این نمایش همبستگی ملی خود می‌تواند در سرعت بخشیدن به مسیر پیشرفت و آبادانی کشور کمک بسزایی کند.
در اصل برگزاری انتخابات یک امانت در دست برگزار‌کنندگان است و به فرموده رهبری معظم انقلاب انتخابات حق‌الناس است و اجرای آن نیاز به همراهی تمامی نخبگان، دستگاه‌ها و نهادها براساس تقسیم کار صورت گرفته دارد. هریک رسالت و وظایف خود را به‌طور دقیق به انجام برساند، به اصل وحدت و همبستگی ملی باید توجه شود و در این راستا هم‌افزایی میان دستگاهی ضروری است.
این سلامت و صلابت متاثر از کدام مولفه ها است؟
بی‌شک امنیت و سلامت انتخابات به مجریان انتخابات برمی‌گردد و امانتی در دست ما است. وزارت کشور در اجرای مأموریت محوله مصمم است و تمامی فرآیندهای انتخابات متناسب با قانون و تقویم انتخابات اجرایی خواهد شد. همانند انتخابات‌های گذشته و برگزار شده مجلس شورای اسلامی، تلاش خواهد کرد که امنیت و سلامت انتخابات این دوره تضمین شود؛ با این حال باید توجه داشت که در بخش‌های رقابت و مشارکت، نیاز به یک حرکت جمعی وجود دارد که در این مسیر هر اقدام و رفتاری که امید و ایمان ملت را به مسیری که در حال پیمودن است نشانه بگیرد غلط است و از همین رو رسالت نخبگان، جریان‌های سیاسی و رسانه‌ها در حرکت در مسیر امید و ایمان بسیار حائز اهمیت است.
رسانه ها در تحقق چهاراصل انتخابات پیش رو چه نقشی دارند و توقع شما از آن ها چیست؟
تحقق چهار اصل امنیت، مشارکت، سلامت و رقابت ضروری است که رسانه ها می توانند این موضوع را تبیین کنند. رسانه‌ها پشم بیدار جامعه هستند که مهمترین رسالت و تکلیف را در قبال مردم بر عهده دارند. جامعه رسانه‌ای متعهد وظیفه دعوت همگانی برای شرکت در انتخابات، آگاهی‌بخشی عمومی نسبت به شاخصه‌های انتخاب اصلح با رعایت انصاف و عدالت را برعهده دارد و رسانه‌های متعهد کشور در این زمینه ظرفیت‌های بالایی دارند که تحقق مشارکت عمومی در انتخابات نیاز به همراهی رسانه‌های کشور دارد. رویکرد جاری در وزارت کشور ارتباط با رسانه می‌باشد که ان‌شاءالله همین مسیر را دنبال می‌کند؛ انتظار از رسانه‌ها این است که در برهه اخیر، منافع ملی و آینده کشور را ترجیح و اولویت خود قرار دهند و رسانه خود را محدود به دعوای جناحی نکند. براساس قوانین و اقدامات صورت گرفته تفاوت این مرحله نسبت به مراحل اجرایی انتخابات‌های گذشته این است که پیش ثبت‌نام و ثبت‌نام‌ها، الکترونیکی انجام می‌شود و از رسانه‌ها درخواست داریم مطابق با تحولات جدید نسبت به فضاسازی لازم برای افزایش مشارکت و رقابت سالم ایفای نقش کنند.
همان طور که رهبری بارها تأکید فرمودند جمهور اسلامی همواره در برگزاری انتخابات سربلند بوده و برگزاری انتخابات در همه دوره‌ها سالم بوده است. سلامت انتخابات قطعی است و البته برای بالابردن استانداردهای برگزاری انتخابات حد و مرز نمی‌شناسیم و تمامی تلاش خود را برای برگزاری یک انتخابات پرشور به کار خواهیم گرفت. در این مسیر حفظ حریم انتخابات وظیفه ماست و همان طور که بیان شد تحقق این مهم نیازمند اجرای دقیق مرّ قانون و چارچوب‌های قانونی پیش‌بینی شده در برگزاری انتخابات است.
توصیه شما برای حضور حداکثری چیست؟
نیاز است برای این مهم، در همه زمینه‌ها و بسترهای مشارکت حداکثری فراهم شود که آن هم تنها مربوط به دستگاه‌های مجری نمی‌شود، بلکه همه دستگاه‌ها، نهادها و احزاب و رسانه‌ها باید پای کار بیایند که اطمینان داریم با حضور همه‌جانبه متولیان و مجریان، این امر محقق خواهد شد. همه کنشگران اعم از دستگاها، نهادها، احزاب و رسانه‌ها می‌بایست از منظر منافع ملی و اولویت دادن به مشارکت فعال، به انتخابات ورود کنند، چرا که این اتفاق بزرگ، تضمین‌کننده پیشرفت کشور و تأمین‌کننده منافع مردم در ابعاد داخلی و بین‌المللی است.
در تحولات جدید، صیانت و پاسداری از آراء چگونه خواهد بود؟
یکی از مهمترین سازوکارهای نظام انتخاباتی حاکم بر کشور، بخش‌های نظارتی آن است که قطعا تلاش خواهیم کرد با پاسداری و صیانت از آراء مردم جلوی هرگونه مصادیق سوءاستفاده‌های تبلیغاتی و یا دور زدن قانون گرفته شود؛ البته برای بالا بردن ضریب اطمینان در این بخش، سایر دستگاه‌های متولی هم باید ورود کنند. در این زمینه نخبگان، رسانه‌ها و احزاب هم نقش مهمی دارند و با حضور سازنده خود می‌توانند به مجری انتخابات کمک کنند.
نکته مهمتر اما رعایت قوانین و مقررات و قواعد حضور در عرصه انتخابات از سوی نامزدها و ستادهای انتخاباتی آنان است؛ این امر هم به آموزش نیاز دارد و هم به نظارت دائم از سوی نامزدها در مرحله اول و نیز نظارت دقیق از سوی متولیان امر که امیدواریم در انتخابات پیش رو به بهترین شکل ممکن و در شأن و تراز جمهوری اسلامی شاهد انتخاباتی باشکوه باشیم.
در تحولات جدید، مردم چه جایگاهی دارند؟
این موضوع کاری به تحولات اخیر ندارد، پایه و اساس برگزاری انتخابات با مردم است، می‌بینید در هیأت‌های اجرایی، مجریان و اعضای شعبه از مردم هستند و این مردم هستند که انتخابات را اجرا می‌کنند و انتخابات در نظام جمهوری اسلامی نمایش مردمسالاری دینی و فرصتی برای گفتمان‌سازی به خصوص گفتمان گام دوم انقلاب اسلامی است. انتخابات را نباید صرفاً یک رقابت سیاسی تعریف کرد و در اصل انتخابات یک فرصتی برای گفت‌وگو درباره طرح ایده‌های حکمرانی و نقش‌آفرینی مردم در حرکت کشور و ایجاد یک اجماع نخبگانی برای آینده کشور است. انتخابات فرصتی طلایی برای مقابله با جنگ ترکیبی و شناختی دشمن و خط بطلانی بر تلاش آن‌ها برای نشان دادن شکاف میان جامعه و حاکمیت است که در این بین، احزاب نقش اساسی به عنوان حلقه‌های میانی ایفا می‌کنند./انتههای پیام

نوشتن دیدگاه