شنبه 30 تير 1403, Saturday 20 July 2024, مصادف با 13 محرم 1446
از پنجره همراز به نصف جهان نگاه کنید...
کد خبر: 24567
منتشر شده در سه شنبه, 28 شهریور 1402 18:02
تعداد دیدگاه: 0
معاون بهداشت وزارت بهداشت:

معاون بهداشت وزارت بهداشت در اولین جلسه کارگروه فرهنگ سلامت که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، با تاکید بر اهمیت همکاری های بین بخشی برای پیشگیری از بیماری ها، گفت: بسیاری از عادات غذایی از جمله مصرف نمک، چربی و شکر در کشور اشتباه است که می توان با فرهنگ سازی مناسب به کاهش مصرف این عوامل خطر و...

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی همراز، حسین فرشیدی در این نشست به مهم ترین زمینه های کار فرهنگی در ارتقای سلامت جامعه اشاره کرد و گفت: تحقق پوشش همگانی سلامت، ارتقای سلامت با رویکرد مردمی سازی سلامت، تغییر رفتار، عادات و باورها و ترویج سبک زندگی سالم، از مواردی هستند که باید در اولویت قرار بگیرند و اقدامات اساسی در این زمینه ها صورت گیرد.

وی به تحقق پوشش همگانی سلامت اشاره کرد و اظهار داشت: سیستم ارائه خدمات بهداشتی باید امکان دسترسی به خدمات مورد نیاز با کیفیت و مقرون به صرفه را برای تمامی مردم فراهم کند. همچنین در زمینه ارتقای سلامت نیز فرآیند توانمند سازی مردم، اهمیت ویژه ای دارد.

معاون وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در ترویج سبک زندگی سالم نیز به این نکته باید اشاره کرد که فرد با انتخاب سبک زندگی سالم، برای سلامتی خود و دیگران در پیشگیری از بیماری ها، فعالیت هایی از قبیل رعایت رژیم غذایی مناسب، فعالیت بدنی، کنترل وزن و واکسیناسیون در مقابل بیماری ها ارزش قائل است. همچنین آموزش سواد سلامت و برنامه های فرهنگی و هنری، نقش مهمی در تامین و ارتقای سلامت دارد.

فرشیدی افزود: انتظار می رود نمایندگان دستگاه های اجرایی و وزارتخانه های حاضر در کارگروه فرهنگ سلامت، در سطح ملی و استانی به تحلیل و آسیب شناسی موضوعات فرهنگی و مستندسازی و طراحی مداخلات اصلاحی اقدام کرده و به ابعاد و برنامه های مختلف فرهنگی، توجه ویژه ای کنند.

به گفته معاون بهداشت وزارت بهداشت، اجرای برنامه ملی سلامت خانواده، نظام ارجاع و تحقق قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده، از اولویت های مهم نظام سلامت و اجتماعی کشور در سال جاری و مورد تاکید رییس جمهور، وزیر بهداشت و همه مسئولان نظام جمهوری اسلامی است./انتهای پیام

نوشتن دیدگاه