وزیر نیرو گفت: اتحادیه اقتصادی اوراسیا هر سال یک رویداد بزرگ تجاری برگزار می کند، لذا برگزاری اولین نمایشگاه اوراسیا که قرار است ۲۸ تا ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ در تهران برگزار شود، فرصت بسیار خوبی برای تجار و تولیدکنندگان ایرانی و کشورهای همسایه و به ویژه اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا فراهم می کند.

به گزارش ایسنا، رضا اردکانیان به خبرگزاری اسپوتنیک روسیه اظهار کرد: علاوه بر آن ما در صدد هستیم که ارتباط اتاقهای بازرگانی در استانهای مختلف ایران را با شرکای خودشان درکشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا فراهم کنیم و توسعه دهیم.

به گفته وزیر نیرو با توجه به تنوع زمینه های تجاری ایران به لحاظ اقلیم های متنوع که به تعبیری کشور چهار فصل هستیم، در تمام طول سال محصولات متنوع کشاورزی و کالاهای مصرفی در ایران تولید می‌شود. علاوه بر این ایران دارای منابع وسیع معدنی است که فرصت خوبی را برای عرضه این محصولات ارائه می کند. برگزاری این نمایشگاه از لحاظ آب و هوایی نیز جزو بهترین زمانهای برگزاری است و ما امیدواریم از سوی تجار، بازرگانان و تولیدکنندگان کشورهای همسایه خصوصا کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا مورد استقبال قرار گیرد.

وی در خصوص شرکت کنندگان در این نمایشگاه گفت: "کشورهای عضو اتحادیه اورسیا شامل پنچ کشور روسیه، بلاروس، ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان و البته کشورهای همسایه ایران می‌توانند شرکت کنند. ما علاقمندیم که علاوه بر اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا سایر کشورهای همسایه نیز بتوانند در این نمایشگاه شرکت و از این فرصت استفاده کنند. قطعا برگزاری این رویدادها عزم ایران برای استفاده از توافقنامه تجاری ترجیحی ایران با ارواسیا را جزم می کند. دولت مصمم است که این عضویت را به شکل دائمی درآورد و ما بتوانیم در یک ارتباط پر دامنه اقتصادی با کشورهای عضو اوراسیا قرار بگیریم.

اردکانیان درباره تجارت ایران و روسیه گفت: خوشبختانه با توجه به شکل گیری و اجرایی شدن سازوکارهای توافق شده بین بانکهای مرکزی ایران و روسیه، ما شاهد آن هستیم که تاثیر تحریم ها بر توسعه روابط اقتصادی ایران و روسیه رو به کاهش است. پس از عضویت ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا تماس های منظمی بین بانکهای مرکزی دو کشور برای استفاده از ارزهای دیگر به غیر از دلار برقرار بوده و این تحول به معنای کاهش وابستگی دلار در تجارت بین دو کشور است.

اولین نمایشگاه اختصاصی اوراسیا از ۲۸ تا ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ در محل دائمی نمایشگاه های بین الملی تهران، با حضور ایران، روسیه، بلاروس، ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان برگزار خواهد شد. به گفته علیرضا جعفری، رئیس ستاد برگزاری این نمایشگاه، از شرکتهای بزرگ کشورهای قطر، عمان، ترکیه، هندوستان، عراق، لبنان، سوریه و افغانستان نیز برای حضور در این نمایشگاه دعوت شده است.

به گفته وی، اختصاص دو دفتر یکی در تهران و دیگری در مسکو و ارائه کلیه خدمات و مشاوره های تجاری به مدت یک سال ویژه شرکت کنندگان، از مهمترین ویژگی های عملیاتی این نمایشگاه است. سایت نمایشگاه به آدرس eurasia-expo.com بوده و علاقمندان به شرکت در این نمایشگاه در هر سطحی می توانند با ایمیل info@eurasia-expo.com تماس بگیرند.

انتهای پیام