به گزارش پایگاه خبری تحلیلی همراز به نقل از روابط عمومی نیروگاه اصفهان، به گفته وی طرح موضوع رفع مشکل محدودیت تولید نیروگاه اصفهان و همچنین صرفه جویی در مصرف آب به علت کاهش نزولات آسمانی، در دهه 90 مطرح شد. محسنی افزود: علاوه بر ارائه طرح های مختلف تحقیقاتی توسط دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی، پس از بررسی طرح های ارائه شده توسط صاحب نظران از شرکت های مادر تخصصی، توانیر، آب منطقه ای، آبفا، محیط زیست، استانداری، دانشگاه ها و مشاوران، این طرح از نظر فنی و اقتصادی آنالیز شد و در نهایت راه حل پیشنهادی کارگاه مهندسی ارزش مبنی بر احداث تصفیه خانه فاضلاب در نیروگاه اصفهان با ظرفیت محدود و اصلاح سیستم خنک کننده برای دو واحد بخاری320 مگاواتی تایید و تصمیم به انجام آن شد.
مدیر عامل شرکت تولید نیروی برق اصفهان ادامه داد: از میان طرح های مختلفی که به جای برج خنک کننده تر بکار برده می شود سیستم خنک کننده هلر یا سیستم ACC و یا سیستم ترکیبی هیبرید (متشکل از برج های خشک و تر) را می توان نام برد. به گفته سعید محسنی با توجه به اینکه فشار بخار توربین L.P برای شرایط برج تر طراحی شده است تبدیل آن به سیستم های کاملاً خشک که شرایط متفاوتی برای بخار خروجی از توربین L.P دارد و با توجه به هزینه بالا، انجام آن امکان پذیر نبود، لذا سیستم هیبریدی که ترکیبی از برج خشک و برج تر می باشد انتخاب گردید.
وی در پایان گفت: با اجرای این طرح به طور میانگین حدود 85% در مصرف آب سالیانه صرفه جویی می شود که معادل مصرف آب شرب یک شهرک صد هزار نفری می باشد.

انتهای پیام