به گزارش پایگاه خبری تحلیلی همراز، محمود افشاری گفت: کنکور کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۱ در روزهای ۲۸ تا ۳۰ اردیبهشت (چهارشنبه تا جمعه آینده) برگزار و کارت ورود به جلسه این آزمون از روز دوشنبه ۲۶ اردیبهشت توزیع می‌شود.

وی اضافه کرد: تدابیر لازم برای برگزاری آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته با رعایت تمام شیوه‌نامه‌های بهداشتی در ۱۸۶ شهرستان، ۳۸۶ حوزه اصلی اندیشیده شده است و در استان بوشهر نیز کنکور کارشناسی ارشد همزمان با سراسر کشور در سه شهرستان بوشهر با ۵۳۱۹ شرکت‌کننده و شهرستان‌های دشتستان و جم با ۲۶۲۱ برگزار می‌شود.

نماینده تام الاختیار سازمان سنجش کشور در دانشگاه خلیج فارس بیان کرد: باجه رفع نواقص از روز دوشنبه ۲۶ اردیبهشت از ساعت ۸ تا ۱۲:۳۰ و ۱۴ تا ۱۸ در محل معاونت آموزش دانشگاه خلیج فارس فعال خواهد شد.

افشاری تصریح کرد: آزمون راس ساعت ۸:۳۰ برگزار می‌شود و داوطبان باید ۷:۳۰ در محل آزمون حضور داشته باشند زیرا درب همه مراکز آزمون ساعت ۷:۴۵ بسته خواهد شد.

وی عنوان کرد: در مجموع ۶۴۷ هزار و ۲۰۹ داوطلب (با احتساب علاقه‌مندی به شرکت در مجموعه امتحانی دوم) در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته امسال شرکت می کنند که از این تعداد، ۳۳۹ هزار و ۹۰۶ نفر داوطلب زن و ۳۰۷ هزار و ۳۰۳ داوطلب مرد هستند.


برای هر دفترچه، پاسخنامه جداگانه وجود دارد

انوشیروان علا بابیان اینکه کنکور سراسری نیز در ۱۱ شهر استان بوشهر از ۸ تا ۱۱ تیر برگزار می‌شود، خاطر نشان کرد: تفاوت کنکور امسال با سنوات گذشته در این است که امسال برای هر دفترچه پاسخنامه جداگانه وجود دارد، به این معنی که آزمون سال جاری با یک دفترچه و پاسخنامه برای دروس عمومی و دو دفترچه و پاسخنامه تخصصی در گروه‌های علوم انسانی و ریاضی برگزار خواهد شد. همچنین رشته تجربی علاوه بر دو دفترچه دروس تخصصی یک دفترچه آزمون بهیاری را نیز به صورت جداگانه خواهد داشت.

سرپرست اداره کل چاپ و انتشارات سازمان سنجش درباره دفترچه کنکور ریاضی تصریح کرد: در بخش نخست کنکور، دفترچه سوالات اختصاصی شماره یک شامل ۲ پاسخنامه و سوالات در اختیار داوطلبان قرار می گیرد و پاسخنامه ها هوشمند طراحی شده است. برای پاسخنامه ها چهار ستون قرار دادیم که مشخصه درس مورد نظر است و اشتباهات داوطلب را کم می کند.

علاء افزود: عکس داوطلب و مشخصات او روی هر ۲ پاسخنامه در پوشش پلاستیکی قرار می‌گیرد و درصورت مخدوش بودن و مغایرت، داوطلب باید مراتب را به مراقب آزمون اطلاع دهد.

به گفته وی دفترچه شماره ۲ شامل دروس اختصاصی و برای درس ریاضیات است که از یک دفترچه با هشت ردیف تشکیل می شود. یک پاسخنامه مختص این درس به داوطلبان داده می شود. روی دفترچه تعداد سوالات قید می شود.

سرپرست اداره کل چاپ و انتشارات سازمان سنجش درباره دفترچه شماره سه گفت: دفترچه شماره سه به همراه پاسخنامه شامل درس های فیزیک و شیمی در اختیار داوطلبان قرار می گیرد.

وی درباره آزمون علوم انسانی خاطرنشان کرد: همزمان با آزمون علوم ریاضی و فنی، کنکور علوم انسانی برگزار می شود. همچنین آزمون علوم تجربی شامل یک دفترچه و یک پاسخنامه اضافه با احتساب درس بهیاری می شود.

این مقام مسئول افزود: در کنکورهای هنر و زبان های خارجی هم ۲ دفترچه و ۲ پاسخنامه عمومی و اختصاصی در نظر گرفته شده است.

سرپرست اداره کل چاپ و انتشارات سازمان سنجش عنوان کرد: ضریب تاثیر معدل و دروس آزمون کنکور نسیت به سال‌های گذشته تغییری نداشته است و این تغییر از سال هزارو ۴۰۲ اعمال می‌شود
کنکور در تاریخ مشخص شده و بدون تعویق برگزار می‌شود

رئیس مرکز تحقیقات سازمان سنجش کشور نیز در این نشست بیان کرد: کنکور کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۱ بر اساس برنامه‌ریزی‌های از پیش اعلام شده در تاریخ مقرر و بدون تعویق برگزار می‌شود.

عبدالکریم شادمهر تأکید کرد: در ۲ سال گذشته، زمان بندی کنکور کارشناسی ارشد به دلیل شیوع ویروس کرونا تغییر کرد که مشکلات زیادی برای دانشگاه ها در پی داشت.

وی گفت: با توجه به اینکه ۲۰ درصد معدل مقطع کارشناسی به صورت تراز در نمره کل داوطلب اعمال می‌شود و میانگین معدل مقطع کارشناسی ناپیوسته و معدل مقطع کاردانی به صورت تراز شده اعمال خواهد شد، داوطلبان دقت کنند در صورتی که مغایرتی در معدل درج شده روی کارت ورود به جلسه مشاهده کردند، بلافاصله در سایت سازمان سنجش آموزش کشور اقدام به ویرایش معدل کنند.

رئیس مرکز تحقیقات سازمان سنجش کشور مغایرت معدل اظهار شده از سوی داوطلب با معدل مندرج در مدرک کارشناسی، موجب لغو قبولی در کد رشته قبولی داوطلب در مقطع کارشناسی ارشد می‌شود، بنابراین داوطلبان باید در این مورد دقت کامل داشته باشند./روابط عمومی  وزارت علوم

انتهای پیام