به گزارش پایگاه خبری تحلیلی همراز، بر اساس پیش‌بینی هواشناسی استان از اوایل روز سه‌شنبه تا جمعه برای کلانشهر اصفهان و مناطق مرکزی و صنعتی غبارآلودگی، افزایش غلظت آلاینده‌ها کاهش دید و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود. خبری که برای اصفهانی‌ها آشناست چرا که کلانشهر اصفهان یکی از شهرهای همیشه درگیر با آلودگی هوا است هر چند برای پیشگیری و کنترل این معضل شهر صنعتی اقدامات بسیاری انجام شده ولی هنوز به مرحله موفقیت در کنترل کامل آن نرسیده است.

آلودگی اصفهان این نگرانی را پیش می‌آورد که اصفهان این آلوده‌ترین کلانشهر ایران فصل سرد سختی را پیش‌رو داشته باشد. کمبود باد و بارش و همسایگی با کویر، ریزگرد را گاه و بیگاه مهمان ناخوانده اصفهان می‌کند اما همچنان متهمان اصلی آلودگی هوای اصفهان پس از خودروها، صنایع بزرگ هستند هر چند صنایع باور ندارند که آلوده کننده هستند اگر هم قبول کنند تصور می‌کنند که آلودگی‌شان به اصفهان نمی‌رسد در حالی که این گونه نیست.

افزایش غلظت آلاینده‌های جوی، کاهش دید و کاهش کیفیت هوا

کارشناس پیش‌بینی اداره‌کل هواشناسی استان اصفهان با اشاره به دمای هوای شهر اصفهان در 24 ساعت گذشته اظهار داشت: هوا در گرم‌ترین ساعات به 18 درجه سانتیگراد و در سردترین ساعات به صفر درجه سانتیگراد رسیده است.

محمدرضا رفیعی افزود: در این مدت زرین‌شهر با دمای 15 درجه گرم‌ترین و بویین میاندشت با دمای منفی 8 درجه سردترین نقطه استان گزارش شده است.

کارشناس پیش‌بینی اداره‌کل هواشناسی استان اصفهان با بیان اینکه دمای فعلی شهر اصفهان یک درجه سانتیگراد است گفت: نسبت به دیروز یک درجه گرم‌تر شده و در 24 ساعت گذشته شاهد فعالیت موج ناپایدار به ویژه در مناطق غربی استان بودیم که گلپایگان به میزان 3.5 میلیمتر، خوانسار به میزان 1.2 میلیمتر و فریدون‌شهر به 9 دهم میلیمتر به ترتیب بیشترین بارش را داشتند.

وی ادامه داد: تا پایان هفته استقرار جوی پایدار را بر روی استان داریم و آسمان صاف تا قسمتی ابری، گاهی وزش باد را برای اکثر مناطق استان پیش‌بینی می‌کنیم و برای مناطق مرکزی، صنعتی اصفهان شرایط برای افزایش غلظت آلاینده‌های جوی، کاهش دید و کاهش کیفیت هوا مهیا است.

رفیعی تصریح کرد: روز چهارشنبه و پنجشنبه این آلودگی‌ها به اوج می‌رسد و در برخی ساعات شاخص کیفیت هوا به ناسالم برای عموم خواهد رسید.

کارشناس پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان با توصیه به عموم شهروندان در روزهای آتی اظهار داشت: به عموم مردم به ویژه گروه‌های حساس، کودکان، سالمندان و افرادی که سابقه بیماری‌های قلبی و ریوی دارند به ویژه در ساعات اولیه روز از حضور در فضاهای باز و مکان‌های پر تردد شهری خودداری کنند و از انجام فعالیت‌های ورزشی و فیزیکی در فضای باز پرهیز شود.

وی افزود: بیشینه دما در 24 ساعت آینده در بیشتر مناطق استان یک تا دو درجه کاهش دارد دمای شهر اصفهان در گرم‌ترین ساعات به 16 درجه سانتیگراد و در سردترین ساعات به صفر درجه سانتیگراد می‌رسد./ تسنیم

انتهای پیام