به گزارش پایگاه خبری تحلیلی همراز، با وجود اینکه واکسیناسیون در همه کشورها به عنوان راه حلی برای کنترل کرونا شناخته می‌شود اما هنوز عده‌ای برای دریافت واکسن تردید دارند و این در حالی است که مراکز تجمیعی واکسیناسیون با آغوش باز پذیرای شهروندان هستند. صندلی‌های خالی در مراکز مختلف واکسیناسیون حکایت از آن دارد که هنوز برخی تصمیمی برای دریافت واکسن ندارند. افرادی هم که برای واکسن آمدند اعتقاد داشتند تنها راه عبور از بحران همه‌گیری همین واکسن زدن است.

بر اساس مطالعات انجام شده واکسیناسیون عمومی طی ماه‌های اخیر شمار مبتلایان، بستری و فوت شدگان ناشی از کرونا را کاهش داده و بسیاری از متخصصان می‌گویند تا رسیدن به نقطه مطلوب واکسیناسیون نباید از کرونا غافل باشیم و بدانیم موج‌های بعدی در کمین عادی‌انگاری‌ها هستند. چرا که بهترین و موثرترین راهکار برای مدیریت کم هزینه کرونا مشارکت در واکسیناسیون عمومی و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی است.

واکسیناسیون نوجوانان 12 تا 18 سال نیز تا کنون 52 درصد پیشرفت داشته است

رئیس مرکز بیماری‌های واگیردار مرکز بهداشت استان اصفهان با اشاره به وضعیت واکسیناسیون در استان، اظهار داشت: از گروه هدف بالای 12 سال تا کنون 66 درصد دوز اول و 32 درصد هر دو دوز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

رضا فدایی افزود: این در حالی است که در 44 مرکز تجمیعی و مراکز بهداشت شهرستان‌ها روزانه 150 هزار واکسن وجود دارد که فقط نیمی از این ظرفیت استفاده می‌شود.

رئیس مرکز بیماری‌های واگیردار مرکز بهداشت استان اصفهان با بیان اینکه روزانه حدود 80 هزار نفر برای دریافت واکسن کرونا به مراکز تجمیعی واکسیناسیون در استان مراجعه می‌کنند، گفت: انتظار داریم استقبال مردم برای مراجعه به این مراکز به آمار 150 هزار نفر در روز برسد.

وی ادامه داد: واکسیناسیون نوجوانان 12 تا 18 سال نیز تا کنون 52 درصد پیشرفت داشته این آمار قابل قبول نیست و انتظار می‌رود که برای بازگشایی مدارس روند واکسینه کردن دانش آموزان با سرعت بیشتری ادامه یابد.

فدایی تصریح کرد: برای واکسیناسیون کودکان زیر 12 سال و نوع واکسن تزریقی به گروه کودکان هنوز از سوی وزارت بهداشت هیچ برنامه‌ای به مرکز بهداشت استان اصفهان اعلام نشده است.

وضعیت کرونا در بیمارستان‌ها رو به بهبودی است

رئیس بیمارستان عیسی بن مریم اصفهان با اشاره به وضعیت بیمارستان‌ها به لحاظ تعداد بستری‌ها، اظهار داشت: با یک شیب بسیار ملایمی آمار کرونا نزولی شده است و میزان فراگیری هم روند کاهشی کند دارد.

امین‌رضا طباطبایی افزود: اثربخشی واکسن به وضوح در میزان بیماران کرونایی دیده می‌شود و کسانی که واکسن نزده‌اند 18 برابر بیشتر از واکسن زده‌ها به بیماری دچار شده‌اند.

وی با بیان اینکه مرگ و میر 12 برابر در واکسن زده‌ها کمتر بوده، گفت: همچنان توصیه می‌شود شهروندانی که برای واکسیناسیون اقدام نکرده‌اند هر چه زودتر اقدام کنند تا زنجیره انتقال کرونا کم شود و شاهد پیک‌های بعدی نشویم.

رنگ‌بندی کرونایی استان اصفهان نسبت به هفته گذشته هیچ تغییری نکرده است

به گفته روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، رنگ‌بندی کرونایی استان هم نسبت به هفته گذشته هیچ تغییری نکرده و روند کاهشی شهرستان‌های نارنجی متوقف شده است. بر اساس جدیدترین رنگ‌بندی شهرستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در 22 شهرستان استان هم اکنون وضعیت 11 شهرستان زرد، 9 شهرستان نارنجی و 2 شهرستان از نظر شیوع کرونا آبی است. این رنگ‌بندی نشان می‌دهد در شهرستان‌هایی که استقبال مردم از واکسیناسیون بیشتر بوده شرایط بهتر است .

بنا بر این گزارش، در این شرایط واکسیناسیون اثرگذاری بسیاری بالایی در کاهش موارد فوتی و ابتلای سخت به کرونا دارد و رسیدن به سطح بالایی از واکسیناسیون می‌تواند ما را روزهای پرخطر و مرگبار کرونایی تضمین کند./ تسنیم