به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ استاد میرعابدین کابلی از گنجینه‌های باستان‌شناسی ایران شب گذشته 12 فروردین ماه سال 1400 به دلیل عارضه کلیوی درگذشت.

میرعابدین کابلی در 9 مرداد ماه سال 1322 در شهرستان بابل به دنیا آمد او مقاطع مختلف تحصیلی خود را در بابل گذراند و در خرداد ماه 1343 دیپلم متوسطه خود را گرفت. کابلی که از دوره‌ دبستان به تاریخ علاقمند بود، در سال‌های دهم و یازدهم متوسطه با کاوش‌های مارلیک آشنا شد که خود جرقه‌ای برای ادامه‌ی تحصیلات دانشگاهی بود.

در مهر ماه 1343 دانشجوی کارشناسی باستان‌شناسی دانشگاه تهران شد و در سال 1347 بعد از دریافت مدرک کارشناسی و با توجه به رتبه‌ی اول، مهر ماه 1351 در مقطع کارشناسی ارشد ثبت‌نام کرد اما از ادامه تحصیل انصراف داد.

کابلی فعالیت خود را در اداره‌ کل باستان‌شناسی از سال 1350 آغاز کرد و از آن زمان در بسیاری از کاوش‌های باستان‌شناسی با مسئولیت‌های مختلف شرکت کرد که از آن جمله می‌توان کاوش‌های هفت تپه، ابوفندوا، بررسی شمال خراسان، شهداد و نخستین بررسی مشترک در هلیلان به سرپرستی وی و «پدر مورتنسن»  را برشمرد. او مسؤولیت‌های معاونت و ریاست پژوهش اداره‌ی کل باستان‌شناسی، مدیریت بخش کاوش‌های باستان‌شناسی و معاونت پژوهشی میراث فرهنگی استان تهران را نیز برعهده داشته است.

از میرعابدین کابلی یک بار در سال 1395 به عنوان یکی از مفاخر میراث فرهنگی ایران تجلیل شد که همزمان با آن، کتابی با عنوان «جشنامه‌ میرعابدین کابلی» نیز رونمایی شد.

انتهای پیام/