به گزارش پایگاه خبری تحلیلی همراز، سحر تاج‌بخش اظهار داشت: تا این موقع از سال زراعی در بسیاری از استان ها مثل تهران، قزوین، همدان، آذربایجان ها، زنجان، خراسان رضوی و استان های ساحلی گیلان و مازندران شرایط بارشی نداشتیم.

وی افزود: ضمن اینکه پاییز کم بارشی نیز سپری شد و در دوسال متوالی گذشته شرایط خشکسالی بر کشور حاکم بوده است اما انتظار داریم بارش ها در زمستان در حد نرمال باشد اما تمرکز بارش ها همچنان بر استان های جنوبی است.

رئیس سازمان هواشناسی کشور ادامه داد: نقشه های هواشناسی نشان می دهد که تا نیمه اردیبهشت ماه همین الگو تکرار می شود یعنی در نیمه جنوبی بارش های نرمال با گرایش به بالاتر از نرمال و در نیمه شمالی بارش های نرمال با گرایش به زیر نرمال پیش بینی می شود.

تاج‌بخش تصریح کرد: در هفته های پیش رو نیز دو سیستم جوی کشور را فرا می گیرد که باز هم انتظار می رود تمرکز بارش ها بر استان های حاشیه زاگرس و بخش های جنوبی باشد.

وی در بخش دیگری در پاسخ به این پرسش که سرما و یخبندان اخیر غیر عادی بوده است، گفت: به صورت نرمال اواخر دی ماه تا اوایل بهمن ماه هر سال اوج کاهش دما در کشور است اما در چند سال اخیر به خاطر روند افزایش دما در دنیا، خشکسالی ها و کم بارشی در کشور، زمستان های سرد و ملموسی تجربه نشده است اما الگوی زمستان های آما در این فصل زمستان های سرد است.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: در سال ۸۶ رکورد زمستان سرد در کشور روی داده است اما این امواج سرمایی که در دو هفته اخیر در کشور مستقر شد شاید در حدود هشت تا ۹ شهرستان در دو-سه استان رکورد زدند اما کل کشور را اینگونه تحت تاثیر قرار نداده است.

تاج‌بخش خاطرنشان کرد: اینکه گفته شود سرمای اخیر بی سابقه بوده است، درست نیست اما می توان گفت در بازه چند سال اخیر این شرایط را نداشته ایم.

وی خاطرنشان کرد: هفته پیش رو روند افزایش دما را در کل کشور خواهیم داشت و فعلا سرمای قابل ملاحظه ای نخواهیم داشت./انتهای پیام