به گزارش پایگاه خبری تحلیلی همراز، علی‌اکبر محرابیان وزیر نیرو در حاشیه نشست مشترک با کمیسیون اقتصادی مجلس طی سخنانی اظهار داشت: نشست امروز با دستور کار بررسی برنامه‌های وزارت نیرو در دولت سیزدهم در حوزه انرژی‌های تجدید پذیر بود.

وی با بیان اینکه کشور به جهت رشد شدید مصرف انرژی با محدودیت‌هایی در حوزه تامین سوخت‌های فسیلی مواجه است، خاطرنشان کرد: امروزه در دنیا با بهره‌گیری از انرژی‌های تجدیدپذیر همچون انرژی‌های بادی و خورشیدی، مصارف نیروگاه‌ها را در سوخت‌های فسیلی بسیار کاهش دادند.

محرابیان با بیان اینکه برنامه ما نیز برای 4 سال پیش رو ایجاد 10 هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در اقصی‌نقاط کشور با محوریت نیروگاه‌های خورشیدی است، اظهار داشت: این نوع نیروگاه‌ها از نظر حجم سرمایه‌گذاری به نسبت دیگر انرژی‌های تجدیدپذیر به صرفه‌تر است. اگر یک نیروگاه تجدید‌پذیر با سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلار احداث و تجهیز شود، سالانه به میزان 50 درصد از کل سرمایه‌گذاری صرفه‌جویی صورت می‌گیرد. این مسئله به معنای آن است که در عرض دو سال هزینه احداث یک نیروگاه خورشیدی با صرفه‌جویی صورت گرفته جبران می‌شود. مضاف بر اینکه در امنیت انرژی نیز کشور را در وضعیت خوبی قرار می‌دهد./ تسنیم

انتهای پیام