به گزارش پایگاه خبری تحلیلی همراز، حمید رضا عظیمیان پیش از ظهرامروز، چهارشنبه 23 بهمن ماه 98 در جمع خبرنگاران با تاکید بر این که این شرکت تاکنون حدود 8 میلیارد دلار برای کشور ارز آوری داشته است، اظهار کرد: امروز این شرکت بزرگ فولادی بیش از 350 هزار شغل مستقیم و غیر مستقیم ایجاد کرده و نمی توان آن را نادیده گرفت، البته از سویی این شرکت در کاهش میزان مصرف آّب مصرفی نیز در دنیا سرآمد است و این میزان را به حداقل ممکن رسانده است.

وی بیان کرد: سال 91 میزان برداشت آب برای تولید فولاد در فولاد مبارکه 7.4 متر مکعب در ثانیه بود، اما اکنون این میزان به چیزی حدود 2.5 متر مکعب در ثانیه رسیده است.

عظیمیان همچنین از راه اندازی یک خط پروازی ویژه این شرکت فولاد سازی خبر داد و افزود: این خط پروازی بخشی از مسئولیت اجتماعی این شرکت است و می تواند اصفهان را در زمینه گردشگری فعال تر از همیشه در منطقه مطرح کند.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا بازنشسته اشت یا خیر نیز گفت: من 18 سالگی به استخدام سپاه پاسداران در آمدم و در 49 سالگی هم بازنشسته شدم، ولی دوباره بازگشت به کار زدم و تا 35 سال خدمت می توانم بر سر کار باشم، بنا بر این هیچ کجا مدرکی دال بر بازنشستگی بنده نیست و من بر اساس قانون تامین اجتماعی بازگشت به کار شدم که کاملا قانونی بوده است.
وی در خصوص راه اندازی نورد گرم 2 در این مجموعه نیز اظهار داشت:نورد گرم در صورتی که تأمین مواد اولیه مورد نیاز آن به صورت صحیح صورت بگیرد، قادر خواهد بود تا بیش از ظرفیت اسمی خود تولید داشته باشد.
مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان تصریح کرد: فروش داخلی و صادرات مبارکه از شروع بهره‌برداری از کارخانه تا هم اکنون به بیش از ۲۰ میلیون تن فولاد رسیده و در این مدت هشت میلیارد دلار ارزآوری از سوی فولاد مبارکه برای کشور انجام گرفته است. فروش محصولات مبارکه در ۱۰ ماهه نخست امسال نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد افزایش یافته و بازار مصرف فولاد مبارکه، صنایع مختلف کشور است.

عظیمین بیان کرد: مشکلی اصلی ما تأمین سنگ آهن، کنسانتره و گندله است، متأسفانه برخی از فعالان معدنی وارد فولادسازی شده‌اند و صادرات معدنی نیز نامتوازن شده و ناهماهنگی در تولید فولاد به وجود آمده است؛ در تولید فولاد از دنیا عقب نیستیم اما در تولید ورق، ۱۰ تا ۱۲ سال از دنیا عقب مانده‌ایم.

وی ادامه داد: فولاد ایمپلنت از خارج کشور وارد می‌شود اما می‌توانیم به سمت و سویی برویم که کشور هیچ نیازی به واردات فولاد نداشته باشد. تولید فولاد مبارکه بیش از نیاز بازار است اما مدیریت ناصحیح بازار توسط دستگاه‌های ذی‌ربط موجب می‌شود تا گاهاً مشکلاتی در تأمین نیاز کشور به وجود بیاید.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان تصریح کرد: جایزه طلایی بنیاد EFQM تنها توسط فولاد مبارکه کسب شده و اخیراً سازمان مدیریت صنعتی کشور، فولاد مبارکه را به عنوان یکی از فعال‌ترین واحدهای صنعتی ایران معرفی کرده است.

عظیمیان اضافه کرد: افزایش سرمایه فولاد مبارکه یک فرایند داخلی بر پایه بازار بورس است و تحریم‌ها تأثیری در آن نداشته است. تحریم‌های ثانویه ایالات متحده مشکلاتی را در حوزه جابجایی پول برای فولاد مبارکه به وجود آورده اما این شرکت هم از پا ننشسته و تلاش می‌کند تا اثرات تحریم‌ها را به حداقل برساند.

وی ادامه داد: وزارت امورخارجه در خصوص موافقت‌نامه‌های بلندمدت ایالات متحده و چین به فولاد مبارکه هشدار داده و امیدواریم مشکلی در مشارکت چینی‌ها در طرح نورد گرم ۲ به وجود نیاید.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان خاطرنشان کرد: شرکت چینی که با فولاد مبارکه برای طرح نورد گرم دو قرارداد منعقد کرده از شرکت‌های بزرگ سرمایه گذاری و اجرای پروژه در چین است و کارشناسان فولاد مبارکه بر اساس بازدید از پروژه‌های این شرکت در کشور چین، توان اجرای پروژه نورد گرم دو توسط این شرکت چینی را تأیید کرده‌اند، این شرکت پیش از این نیز پروژه ماشین پنج فولاد مبارکه را اجرا کرده بود.