ه گزارش پایگاهخبری همراز نیوز به نقل از تسنیم ؛ عبدالرضا رحمانی فضلی  افزود: این سیل می‌توانست این عظمت میزان خسارات انسانی بیشتری داشته باشد ولی با لطف خدا و همکاری دستگاه‌های اجرایی، ستاد میدیریت بحران و در رأس همه که مردم بودند و کمک کردند و این اتفاق نیفتاد.

وزیرکشور تصریح کرد: حجم سیلاب‌ها بسیار شدید بود، در کرخه که می‌تواند 1000 متر مکعب آب در ثانیه عبور دهد تا حد 2800 متر مکعب آب جابجا و عبور داده شد. در کارون در اهواز 3200 متر مکعب آب در ثانیه عبور داده شد که خارج از ظرفیت‌های رودهایی است  حجم آنها که به خاطر رسوب‌گیری کم شده بود و به سمت منازل سرایز شد.

رحمانی فضلی ادامه داد:از مردم،نهادها و از نیروهای نظامی ارتش و سپاه و نیروی انتظامی که از دقایق اول برای امداد رسانی حضور داشتند و ما را یاری دادند تشکر می‌کنم. ویژگی این مرحله از مقابله، هماهنگی بین دستگاه‌ها بود. بیش از 4400 روستا درگیر سیل بود و به‌قول مقام معظم رهبری بسیج شوندگی و تامین امکانات در ایام عید وه همچنین هماهنگی  کار مهمی  بود که انجام شد.

وی با بیان اینکه در دز خوزستان بالاترین حجم بارش و خسارات اتفاق افتاد اظهار کرد: سیل‌برهایی در کارون و دز داریم که می‌تواند 1000 متر مکعب آب را عبور دهد ولی در سال‌های متمادی به علت عدم لایروبی و همچنین ساخت‌وسازها این میزان کاهش یافته بود؛ توانستیم با انفجارهای عظیم که در کانال‌ها انجام شد، 40 درصد ظرفیت این را فعال کنیم.

این خبر تکمیل می‌شود...

انتهای پیام/