به گزارش پایگاه خبری تحلیلی همراز، محمدباقر قالیباف در نشست علنی امروز (سه شنبه 30 دی) مجلس شورای اسلامی پس از صحبت های بشیری نماینده سوال کننده و ظریف وزیر امور خارجه درخصوص دیپلماسی اقتصادی گفت: اینکه وزارتخانه امور خارجه موضوعات را تقسیم بندی و بخش بندی و بخش معاونت اقتصادی را ایجاد کرده است، همانطور که آقای بشیری اشاره کردند این یک گامی به سمت پیشبرد مسائل اقتصادی کشور است.

وی افزود: فکر می کنم این کار نیازمند این است که علاوه بر ستاد در بخش حوزه ثبت، در مجموعه سفارتخانه نیز این اتفاق رخ دهد و این موضوع دنبال شود. علاوه بر این، نگرش وزارت امور خارجه که در موضوعات امنیتی و سیاسی است که باید به سمت موضوعات اقتصادی و سیاسی برود و این بخش را در اولویت قرار دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بحث من در گذشته هم این بود که نام وزارت امور خارجه را به وزارت امور خارجه و تجارت بین الملل تغییر دهیم، البته احتیاج به قانون است و باید مورد بررسی قرار گیرد، اینجا منظور نیست که وزارت خارجه کار تجارت را انجام دهد، سفرا و وزارتخانه های بسیاری از دولت های دیگر نقش اساسی در پیگیری، بازاریابی و ارتباطات حوزه تجارت بین الملل را پیگیری می کنند. در واقع اصول بستن قرارداد و انجام معاملات خارجی را وزارتخانه های تخصصی باید انجام دهند. اگر دولت لایحه ای داشته باشد و نظر وزارت امور خارجه باشد که تبدیل به وزارت امور خارجه و تجارت بین الملل شود، مجلس شورای اسلامی این آمادگی را دارد که همکاری های لازم را صورت دهد.

 

خانه ملت