به گزارش پایگاه خبری تحلیلی همراز به نقل از خبرگزاری صدا و سیما مرکز اصفهان، ۲۵ آبان ۱۳۶۱ بود که کاروان ۳۷۰ نفری پیکر‌های گلگون شهدای عملیات محرم بر دستان قدردان جمعیتی کم سابقه، به گلستان شهدای اصفهان رسیدند و در خاک پاک میهن آرام گرفتند.
شهدایی که شجاعانه به آب زدند و نقشه‌های شوم دشمن بعثی را نقش برآب کردند.
روزی که زمین میزبان فوجی از بهشتیان بود، آن روز آسمان اصفهان گلگون و زمین، قدمگاه مردان و زنانی شده بود که پیکر بر آب رفته ۳۷۰ فدائی راه سرخ سیدالشهدا علیه السلام را با سربلندی تشییع و با ماهی قرمز‌های فدایی وطن وداع  کردند.
آن روز جمعیتی عظیم برای وداع با شهدا آمدند و انگار گردی از عزا و ماتم بر سر شهر ریخته شده بود، جمعیت آن قدر زیاد بود که تا گلستان شهدا جای سوزن انداختن نبود.
در حالی که کاروان ۳۷۰ نفری شهدای عملیات محرم از جنوب کشور راهی دیار زنده رود شده بود تا در آغوش خانواده‌هایشان آرام گیرند مرتضی آرسته از پیشگامان انقلابیِ اصفهان می گوید: شب قبل از تشییع شهدای عملیات محرم، تعداد زیادی از مردم اصفهان اعلام آمادگی کردند و غسل و شست وشوی پیکر پاک فرزندان غیور میهن را در مناطق مختلف شهر برعهده گرفتند.
مسئول ستاد شهدای اصفهان در سال ۶۱ گفت: در آن روز‌های حماسی حال و هوای غریبی در کوچه‌ها و خیابان‌های اصفهان حاکم بود به طوری که در بیشتر کوچه‌ها تفت شهدا علم شده بود و مقابل درِ تعداد فراوانی از خانه ها، اعلامیه و تفت دو یا سه شهید و حتی بیشتر نصب شده بود، در روز حماسه ایثار، مردم اصفهان دوران سخت و جان سوز و در عین حال پرافتخار و ماندگاری را پشت سرگذاشتند.

نقش درخشان اصفهانی ها در عملیات محرم
در عملیات محرم چهار هزار و ۵۰۰ نفر شهید و مجروح شدند که از میان آنان هزارو ۲۵۰ رزمنده به درجه رفیع شهادت نائل آمدند، در این میان ۷۵۰ شهید مظلوم و حماسه آفرین، سهم اصفهان بود که فقط در یک روز ۳۷۰ نفرشان در این شهر تشییع و خاکسپاری و بقیه به دیگر شهرستان‌های استان منتقل شدند.

تحسین امام امت از ایثار اصفهانی ها
آنچه دو هفته پس از عملیات محرم در تشییع به یادماندنی ۳۷۰ شهید در اصفهان روی داد، حضرت امام خمینی (ره) را هم به تحسین واداشت که فرمودند: «شما در کجای دنیا می‌توانید جایی را مثل استان اصفهان پیدا کنید؟ همین چند روز پیش فقط در شهر اصفهان حدود ۳۷۰ نفر را تشییع کردند. مع ذالک همین شهید داده‌ها و داغ دیده‌ها همچنان به خدمت خود به اسلام ادامه می‌دهند، امروز مردم ما فهمیده‌اند که تا فداکاری نباشد، اسلام را نمی‌شود پیش برد و می‌دانند که همۀ ما باید برای اسلام فدا شویم.»

امام خامنه ای: 25 آبان ، شناسنامه مردم مؤمن و غیرتمند استان اصفهان
و چه ماندگار شد خاطره دیدار مردم با رهبر معظم انقلاب اسلامی در نخستین روز پاسداشت حماسۀ ایثار اصفهان در سال ۸۹، آن روز که امام خامنه‌ای این روز را شناسنامه مردم مؤمن و غیرتمند این استان دانستند و آنان را ایستاده پای‌کار نامیدند و فرمودند: «در یک روز ۳۷۰ شهید را تشییع کردند، خم به ابرو نیاوردند، همان روز اعزام به جبهه داشتند، پشتیبانی داشتند، و ننشستند و حرکت کردند»، ایشان همچنین در بخشی دیگر از سخنان خود فرمودند: «اصفهانی‌ها در قضایای گذشته هم خوب عمل کردند، در برابر فتنه ۸۸، در روز عظیم ۹ دی، در آن حرکت خودجوش مردمی، عملکرد درخشانی داشتند.