به گزارش خبرنگار شهری خبرگزاری فارس، عکاسی خیابانی یا همان Street Photography به عنوان بدنه هنر عکاسی، صحنه‌هایی از زندگی روزمره مردم را سوژه اصلی خود قرار می‌دهد. خیابان‌ها، پارک‌ها، مساجد، محل‌های خرید و مراکزی که مردم گرد هم می‌آیند، محل اصلی تهیه عکس‌های خیابانی است.

هر چند این عکاسی شاخه‌ای از عکاسی مستند به شمار می‌آید اما از بعضی لحاظ با هم متفاوت هستند از جمله اینکه هدف اصلی عکاسی خیابانی به تصویر کشیدن مردم است و نه پوشش یک اتفاق.

در واقع این شاخه از عکاسی آیینه‌ای است در برابر مردم که گاهی نیز با شوخ طبعی یا لحنی طعنه‌آمیز پیام‌های سیاسی یا اجتماعی را منتقل می‌کند که در چنین شرایطی به عکاسی مستند نزدیک می‌شود. سال‌های ۱۹۷۵ تا ۱۹۸۰ نقطه اوج و شکوفایی «تاریخ عکاسی» خیابانی است.

برخی از علاقمندان و اساتید رشته عکاسی شاخه عکاسی خیابانی را یک ژانر تخصصی می‌دانند دلیل این امر همین است که به اعتقاد این افراد متاسفانه با ورود تصویر برداری دیجیتال به عرصه عکاسی و قرار گرفتن این حرفه در زمره کارهای تولیدکننده انبوه محصول (عکس)، عکاسان بسیاری به‌جای استفاده از تفکر برای خلق آثاری که خلاقیت پشتوانه آن‌ها باشد، دست به انحصارطلبی و دور از دسترس نشان دادن عکاسی زدند. با اطلاق عنوان حرفه‌ای به عکاسی خیابانی- البته به شکل عامیانه و نادرست آن- سعی داشتند مردم عادی و افرادی را که به‌صورت حرفه‌ای درگیر عکاسی نیستند، از این ژانر عکاسی دور نگه دارند.

در همه جای دنیا برای این ژانر از عکاسی قوانین و مقرراتی وضع می‌شود که بخشی از آن قوانین مربوط به حفظ حقوق شهروندان و بخشی از آن هم مربوط به حفظ حقوق عمومی است نظیر ممنوعیت عکاسی از برخی اماکن نظام.

اخیرا یکی از کاربران شبکه مجازی توئیتر در پستی نوشته است:

«طبق قانون، عکاسی در پارک‌های تهران قانونیست. مسوولان پارک آب و آتش هرگونه عکاسی با دوربین را ممنوع کرده‌اند.

آیا مکانهای توریستی نباید دیده شوند؟ آقای حناچی لطفاً از بی‌قانونی در حوزه شهریتون جلوگیری کنید»

 

مخاطب این پیام توئیتری شهردار تهران و برخی مسؤولان شهری بودند.

پس از انتشار این پست غلامحسین محمدی مشاور شهردار و رئیس مرکز ارتباطات و بین الملل شهرداری تهران نیز در پستی توئیتری نوشت:

«با درخواست این برادر متوجه شدم فرآیندی که در حال حاضر برای اخذ مجوز عکاسی و فیلمبرداری در مکان‌های تحت نظر شهرداری جاری‌ست مبتنی بر قانون مشخصی نیست.

ان شالله فورا شرایط لازم برای استفاده عموم از حقشان را فراهم خواهیم نمود.»

 

انتهای پیام/