سید جلال ملکی در گفت‌وگو با خبرنگار حوادث باشگاه خبرنگاران پویا درباره زمان اعتبار تأییده‌های ایمنی ساختمان و برجها، اظهار کرد: برخی مالکان ساختمان برای اخذ پایان کار و تأییدیه ایمنی، تمام کارهای موردنظر از جمله نصب سیستم اعلام و اطفای حریق، درِ دودبند، دِدِکتور، سیستم تهویه را انجام می‌دهند اما باید بدانند که تأییدیه‌های ایمنی فقط یک سال اعتبار دارد.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی تهران ادامه داد: تأییدیه‌های ایمنی باید سال به سال تمدید شوند و کارشناس سازمان آتش‌نشانی پس از یک سال مجدداً از ساختمان موردنظر بازدید به عمل آورد.

وی با بیان اینکه اخذ مجدد تأییدیه ایمنی در ساختمانها، هزینه چندانی درپی ندارد، متذکر شد: تقریباً مراجعه افراد به سازمان آتش‌نشانی برای اخذ مجدد تأییدیه ایمنی، نزدیک به صفر است و عملاً درصد زیادی از مالکانی که اقدام به اخذ تأییدیه ایمنی برای ساختمان خود کرده‌اند، طی سالهای بعد برای تمدید تأییدیه ایمنی به آتش‌نشانی مراجعه‌ای ندارند.

ملکی افزود: در برخی از ساختمانها، سیستم‌های ایمنی چند سال پس از اخذ تأییدیه ایمنی، دچار نقص یا فرسودگی می‌شوند و باید کارشناس آنها را بررسی کند که متأسفانه به دلیل عدم اهمیت توسط مالکان، آن ساختمان مجدداً در ردیف ساختمانهای ناایمن قرار می‌گیرد.

سخنگوی آتش‌نشانی تهران تصریح کرد: شاید در بازرسی مجدد از ساختمانها توسط کارشناسان آتش‌نشانی مشخص شود سیستمهای ایمنی نیازی به اصلاح یا تعمیرات ندارند و آن ساختمان برای یک سال دیگر نیز تأییدیه ایمنی بگیرد.

وی با بیان اینکه اخذ مجدد تأییدیه ایمنی کار بسیار ساده‌ای است، ادامه داد: در بسیاری از کشورها، خود فرد برای اخذ مجدد تأییدیه ایمنی به آتش‌نشانی مراجعه می‌کند اما در کشور ما به دلیل نقص قوانین، الزامی به این کار وجود ندارد.

ملکی با بیان اینکه ساختمانهای نوساز برای بهره‌برداری الزام به اخذ تأییدیه ایمنی و پایان کار دارند، تصریح کرد: همانگونه که برای خرید و فروش یک ساختمان نیاز به مواردی همچون سند، تصویه‌حساب دارایی و عوارض نوسازی است، باید الزام برای ارائه تأییدیه ایمنی حین خرید و فروش وجود داشته باشد.

سخنگوی آتش‌نشانی تهران با اشاره به عدم اعتقاد به باور ایمنی در برخی از شهروندان، خاطرنشان کرد: باید الزامات قانونی برای افرادی که به ایمنی اهمیت نمی‌دهند، وجود داشته باشد.

انتهای پیام/