به گزارش پایگاه خبری تحلیلی همراز، محمد گورابی در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه گفت: وقتی به ازای هر مستمری‌بگیر حداقل 8 بیمه پرداز وجود داشته باشد، ازنظر ما شرایط مطلوب است، اما این میزان به‌طور میانگین در کشور به ازای هر مستمری‌بگیر 6 بیمه پرداز است و در استان اصفهان به ازای هر مستمری‌بگیر 4 و نیم بیمه‌گذار که این عدد یک بحران جدی است.
وی با اشاره به این‌که مدیران جدید سازمان تأمین اجتماعی تمام توان خود را معطوف این کرده که بتوانند با مدیریت صحیح، این سازمان را به مسیر درست خود بازگردانند، اظهار کرد:در 4 سال گذشته به انداز 40 سال پیشرفت فضای فیزیکی داشته‌ایم و به‌اندازه 10 سال نیز درزمینهٔ تجهیزات پزشکی جلو افتادیم.
گورابی بابیان این‌که بیش از 90درصد منابع مالی این سازمان از طریق کارفرمایان و بیمه‌شدگان تأمین می‌شود، تصریح کرد: در سال 95 حدود 3 هزار و700 میلیارد تومان درآمد بیمه‌ای در استان اصفهان داشتیم، درحالی‌که حدود 3 هزار و 800 میلیارد تومان تعهدات غیر از درمان داشتیم که با اضافه شدن تعهدات درمانی به این رقم، باید بگوییم درآمدمان معادل نصف پرداخت‌هایمان بوده است.
مدیرکل تأمین اجتماعی استان اصفهان در ادامه افزود: در حال حاضر حدود 24 هزار نفر در این استان از مزایای بیمه بیکاری استفاده می‌کنند و این تنها یک نمونه از تعهدات پرداختی سازمان تأمین اجتماعی است.
وی در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران درزمینهٔ بی‌عدالتی در میزان پرداخت مستمری‌ها افزود: بی‌عدالتی در پرداخت همه‌جا وجود دارد و باید قبول کنیم که نظام پرداخت ما خیلی عیب دارد، در این میان به برخی از اقشار ظلم مضاعف می‌شود.
وی با تأکید بر این‌که سیاست سازمان تأمین اجتماعی کاهش تصدی‌گری است، ادامه داد: باید منابع مالی خود را به‌خوبی و در جای خود هزینه کنیم و در این زمینه باید تمامی دستگاه‌ها به کمک سازمان تأمین اجتماعی بیایند.

گورابی اضافه کرد: اکنون سازمان تأمین اجتماعی استان اصفهان مطالبات زیادی از دیگر سازمان‌ها وادارات دارد که سعی می‌کنیم با تهاتر آن‌ها را دریافت کنیم.
مدیرکل سازمان تأمین اجتماعی استان اصفهان گفت: میزان مطالبات سازمان تأمین اجتماعی از کارفرمایان در سال 95 حدود 880 میلیارد تومان بود، درحالی‌که این رقم در شش‌ماهه ابتدای سال 96 به بیش از هزار و 100 میلیارد تومان رسیده است.
وی سازمان اتوبوس‌رانی اصفهان را یکی از بزرگ‌ترین بدهکاران این سازمان نام برد و افزود: البته این شرکت بزرگ‌ترین بدهکار تأمین اجتماعی نیست، بلکه شرکتی وجود دارد که حدود 20 سال است هیچ حق بیمه‌ای پرداخت نکرده و اکنون با همکاری مقامات محلی نسبت به تهاتر برای دریافت مطالباتمان اقدام کرده‌ایم.
گورابی با تأکید بر این‌که تمام تلاشمان این است که مستمری مستمری‌بگیران اصفهان در تاریخ مقرر خودش پرداخت شود، ادامه داد: بعضاً مکن است این پرداخت کمی به تأخیر بیفتاد، ازاین‌رو از مستمری‌بگیران می‌خواهیم در چنین شرایطی با ما همکاری کنند.
بنابراین گزارش، جمعیت تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی در کشور 41 میلیون و 712 هزار نفر است که 8 درصد از این جمعیت به تعداد 3 میلیون و 314 هزار نفر در استان اصفهان زندگی می‌کنند.