به گزارش پایگاه خبری تحلیلی همراز، در این جلسه که در سالن شهدای جهاد علمی این وزارت برگزار شد، دکتر محمدجواد دهقانی رئیس مؤسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری ضمن تسلیت ایام عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) گزارشی از فعالیت‌ها و عملکرد این پایگاه ارائه کرد.

وی یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های این پایگاه را تشکیل کمیته اجرایی دانست و گفت: از اهم موضوعات ارائه شده توسط اعضای کمیته اجرایی می توان به اهمیت ارزیابی علمی دانشگاه‌ها و دانشمندان، اهمیت پرورش جنبه های اخلاقی و شخصیتی نسل آینده، ارتقای جایگاه علمی دانشگاه‌ها و توجه به کیفیت در کنار کمیت عملکرد محققان یک کشور به منظور تقویت زیرساخت و ظرفیت تحقیقاتی هر کشور اشاره کرد.

رییس ISC تصریح کرد: یکی از ماموریت‌های مؤسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری، شناسایی و نمایه‌سازی نشریات معتبر علمی در سطح ایران و کشورهای اسلامی است.

وی عنوان کرد: در حال حاضر حدود ۴ هزار نشریه معتبر علمی به زبان‌های فارسی، انگلیسی، فرانسه و عربی در پایگاه نمایه می‌شوند و طبق برنامه‌های میان مدت در راستای جهش تولید و پوشش حداکثری منابع علمی، این تعداد در آینده نزدیک به بیش از ۱۰ هزار عنوان خواهد رسید.

دهقانی خاطرنشان کرد: فرایند شناسایی و ارزیابی و نمایه سازی نشریات معتبر علمی جهان به صورت مستمر با تعریف شاخص‌های ارزیابی در سطوح مختلف در جریان است و ثبت و نمایه سازی این نشریات از اولویت‌های پایگاه استنادی و متناسب با هدف راهبری و سنجش وضعیت انتشارات علمی در جهان اسلام به شمار می‌رود.

وی در خصوص شناسایی پژوهشگران پر استناد برتر ISC در حوزه علوم انسانی و اجتماعی و هنر در جهان اسلام اظهار داشت: برای نخستین بار در سال ۱۳۹۸ بر روی هر نام پژوهشگر در پایگاه داده ISC پردازش‌های مختلفی صورت گرفت و به این ترتیب به طور تقریبی فهرست کاملی از نخبگان علمی کشور در حوزه موضوعی علوم انسانی،علوم اجتماعی، هنر و معماری تهیه شد و بر این اساس ۷۸ نفر از پژوهشگران پراستناد یک دهم درصد برتر کشور شناسایی شدند.

رئیس مؤسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری در ادامه سخنان خود در خصوص سطح بندی نشریات اظهار داشت: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در راستای کیفی سازی و پوشش بهینه نشریات معتبر علمی و به منظور استفاده از شاخص های کیفی و جایگزین ضریب تاثیر، شیوه جدیدی برای سطح‌بندی و نمایه سازی نشریات طراحی کرده است.

وی افزود: در این شیوه نمایه‌سازی و سطح‌بندی نشریات نمایه شده در isc بر اساس معیارهای ارزیابی ساختاری، محتوایی و مبتنی بر داده‌های علم‌سنجی در سه مجموعه متفاوت شامل «فهرست نشریات اولیه»، «فهرست انتظار» و «نشریات هسته» نمایه خواهند شد.

دهقانی خاطرنشان کرد: بر این اساس تاکنون ۲۵ درصد نشریات نمایه شده در گروه نشریات هسته،۳۱% در گروه نشریات فهرست انتظار و ۴۴ درصد در گروه نشریات اولیه قرار گرفته‌اند.

وی افزود: این شیوه‌ سطح‌بندی، روشی کیفی برای ارزش‌گذاری علمی نشریات معرفی می‌نماید و به عنوان شاخصی قدرتمند در آگاهی رسانی به جامعه علمی و کتابخانه‌ها در انتخاب منابع ارزشمند و کیفی عمل می‌کند.

مدیر‌کل دفتر پشتیبانی امور فناوری و نوآوری وزارت علوم نیز در این جلسه گزارشی از سامانه نظام ایده ها و نیازها (نان) ارائه کرد و گفت: در این راستا فضای مشارکت ملی در سطح دستگاه های اجرایی ایجاد شد و ۲۳۰ نیاز جدید مبتنی بر (نان) علاوه بر ۴۵۰۰ نیاز قبلی شکل گرفته است.

به گفته وی، اعطای کارگزاری حقوقی به شرکت های دانش بنیان پارک های علم و فناوری جهت ثبت محصولات، بروزرسانی فرآیند ثبت ایده و نیاز، انجام هماهنگی وب‌سرویس متقابل با سامانه ثبت اثر ادبی و هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و انعقاد بیش از ۱۵تفاهم نامه مختلف همکاری برای درج نیازهای فناورانه و استفاده از ظرفیت های نان از جمله فعالیتهای صورت گرفته است.

دکتر امید رضایی فر، فعال‌سازی ثبت توانمندی فناورانه شرکت‌های فعال در پارک‌های علم و فناوری در بستر نان، پیشنهاد و ارائه مدل ایجاد و ارتقای سکوی ملی وزارت علوم تحقیقات و فناوری و پیگیری اجرای مصوبه در قالب ظرفیت نان، اضافه نمودن امکان ثبت نیازهای صنعتی و ثبت نیازمندی های فناورانه واسط در جریان تولید محصول توسط بخش دولتی و اعطای نمایندگی حقوقی، تبلیغات و فرهنگ‌سازی سامانه نان در ۲۰۰ رویداد جاری سالانه و تکمیل پایگاه تکنومتری با همکاری پایگاه استنادی جهان اسلام را از دیگر اقدامات انجام شده بیان کرد.

انتهای پیام