اتحادیه اروپا ضمن هشدار به کشورهای عضو خود نسبت به خطر کمبود تجهیزات مهم برای اجرای گسترده واکسیناسیون کووید-۱۹، اعلام کرد: کمبود تجهیزات حیاتی در اتحادیه اروپا می‌تواند مانع از کمپین‌های ایمن‌سازی کرونا در آینده شود.

به گزارش ایسنا، اتحادیه اروپا اخیرا اظهار داشته که تامین تجهیزات پزشکی حیاتی به ویژه سرنگ، دستمال مرطوب و وسایل محافظتی در سطح گسترده برای انجام واکسیناسیون در برابر کووید ۱۹ احتمالاً در آینده سخت خواهد شد و از این رو اعضای خود را ترغیب کرده که خرید مشترک این موارد را در نظر بگیرند.

اگرچه هنوز هیچ واکسنی علیه کووید-۱۹ کاملاً ساخته نشده یا به تایید نرسیده است اما کشورها در سراسر جهان در تلاش‌اند که اقلام مورد نیاز برای واکسیناسیون را تأمین کنند تا اگر واکسن‌های ساخته شده مؤثر بودند، بتوانند فعالیت‌های ایمن‌سازی و واکسیناسیون را بدون تأخیر در کشور خود آغاز کنند.

در صورتی که تاثیر یکی از واکسن‌های در حال ساخت کرونا اثبات شود، تولید و توزیع آن می‌تواند به چالش بزرگی تبدیل شود که بسیاری از کشورها قصد دارند از آن جلوگیری کنند. برخی دولت‌ها امیدوارند که واکسن بتواند از اوایل امسال آماده شود.

اتحادیه اروپا هم‌چنین از کشورهای عضو خود خواسته است که خرید دوز بیشتر واکسن آنفلوآنزا و افزایش افراد دریافت کننده آن را در نظر بگیرند که این امر باعث شود خطر ابتلا به آنفلوآنزای همزمان و شیوع کرونا در پاییز کاهش یابد.

کمیسیون اتحادیه اروپا، بازوی اجرایی اروپا با اشاره به اینکه واکسن‌های کرونا پس از تولید ممکن است بدون سرنگ و موارد دیگر بیایند، هشدار داده که ممکن است کمبود این تجهیزات وجود داشته باشد و از دولت‌های عضو خود درمورد منابع سرنگ، دستمال مرطوب، الکل و وسایل محافظ شخصی مانند ماسک صورت در اختیارشان سوال کرده است.

همچنین از اعضای اتحادیه اروپا خواسته شده است که تامین مشترک این قبیل موارد را در نظر بگیرند که این امر به آنها کمک میکند تا به جای رقابت با یکدیگر با قیمت‌های بهتری این اقلام ضروری را از طریق همکاری به دست آورند. تاکنون نمایندگان ایتالیا و هلند نسبت به چنین طرحی ابراز علاقه کردند.

بنا بر گزارش اسپوتنیک، کمیسیون اتحادیه اروپا همچنین از تولیدکنندگان واکسن در مورد دوزهای اضافی در دسترس واکسن آنفلوآنزا سوال کرده است. کشورهای عضو اتحادیه اروپا دعوت شده‌اند تا تمایل خود را در مورد خرید مشترک این واکسن‌ها تا ۲۴ ژوئیه اطلاع دهند.

انتهای پیام