به گزارش پایگاه خبری همراز نیوز به نقل از  ایسنا، مرتضی زارع درنیانی شنبه ۱۱ خرداد در دیدار اعضای شورای خرامه و کربال با رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: متأسفانه در برخی موارد شاهد هستیم که نهادهای مختلف دولتی توپ را در زمین همدیگر می‌اندازند که این موضوع برای مردم قابل قبول نیست.

وی تأکید کرد: توقع مردم و ما نمایندگان مردم این است که نهادهای دولتی دست از موازی‌کاری و یا ناهماهنگی در امور مربوط به مردم بردارند.

نماینده شهرستان خرامه در شورای اسلامی فارس از رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان خواست که در همین جلسه برای رفع مشکلات تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی کند.

ابوذر زارع، رئیس شورای اسلامی بخش کربال نیز با تأکید بر درخواست مردم مبنی بر توزیع عادلانه‌ی آب در سطح استان، تصریح کرد: برخلاف مصوبه دولت مبنی بر ممنوعیت کشت، برخی از شهرستان‌ها استثنا می‌شوند اما شهرستان خرامه و بخش کُربال که معیشت او به کشاورزی گره خورده است همچنان محروم می‌ماند.

وی افزود: کار مردم بخش کربال که یک عمر حق آبه و کشاورزی وسیع داشته به جایی رسیده که برای آب آشامیدنی به تانکر محتاج می‌شود و برای گذران زندگی، زن و بچه‌های خود را برای کارگری به مناطق دیگر می‌فرستد.

رئیس شورای اسلامی کربال با اشاره به بارندگی‌های اخیر و بهبود وضعیت سدهای اطراف، بر تأمین آب کشاورزی در این بخش از جمله کشت صیفی تأکید کرد.

شاپور زارع، یکی از کشاورزان بخش کربال نیز در واکنش به برخی وعده‌های بلندمدت مسئولان، تصریح کرد: ما نمی‌توانیم نقد را رها کنیم و نسیه را بگیریم؛ توقع ما این است که مسئولان در برخی تصمیمات خود در حوزه آب و کشاورزی در خرامه تجدیدنظر کنند.

وی افزود: آنچه که ما از جهاد کشاورزی و آب منطقه‌ای توقع داریم، مجوز کشت صیفی و تأمین ملزومات آن است.

فرامرز زارع قشلاقی، عضو شورای اسلامی روستای حسین‌آباد خرامه هم با اشاره به بهبود وضعیت بارندگی، از مسئولان ارشد استان خواست یک بار برای همیشه مشکلات وخیم کشاورزی در کربال و خرامه را حل کنند.

وی از متولیان استان خواست که نگذارند کربال بیش از این زجر بکشد، گفت: سزاوار نیست حتی در شرایطی که آب وجود داشته باشد باز هم کشاورزان کربال این چنین گرفتار باشند.

این عضو شورای حسین‌آباد از مسئولان آب خواست که هم برای چاه‌های اطراف سد حریم تعیین کنند و هم زمان‌های باز کردن آب به روی زمین‌های کشاورزی را متناسب با بهره‌وری بهینه از آب برنامه‌ریزی کنند.

آل سعدی، عضو شورای اسلامی روستای آبشور بخش مرکزی خرامه هم با بیان اینکه ما مردم خرامه در زمان خشکسالی به وضعیت قانع بودیم، اظهار کرد: حال که وضعیت آب بهبود یافته توقع اینکه تأمین نیازهای اولیه کشاورزان هم بهبود یابد بیهوده نیست.

وی با یادآوری اینکه اراضی مستعد کشاورزی در خرامه به گونه‌ای است که با کمترین آب، بیشترین بازدهی را دارد، گفت: ما از مسئولان می‌خواهیم که نگذارند این استعداد چند هزار ساله از بین برود و با حمایت خود مردم روستاهای شهرستان خرامه را از وضعیت وخیم فعلی نجات دهند.

عباس زارعی، یکی دیگر از اهالی بخش کربال خرامه نیز وضعیت فعلی مدیریت آب را مصداق بی‌عدالتی و ظلم در حق آنها دانست و گفت: در حالیکه در برخی شهرستان‌های اطراف در هر دو طرف رودخانه برنج‌کاری می‌شود، اما صدای خرامه‌ای‌ها با وجود استعداد و نیروی کار ماهر در حوزه کشاورزی به جایی نمی‌رسد!

وی با این ادعا که مردم کربال و خرامه، قربانی دو سه منطقه‌ی دیگر فارس می‌شوند، تصریح کرد: متأسفانه مسؤولین مرتباً تغییر می‌کنند و هر مسؤول جدید به محض ورود یک بار دیگر به اول ماجرا برمی‌گردد؛ این چنین است که تلاش ما برای جلوگیری از ضایع شدن حقوق مردم این منطقه به جایی نمی‌رسد.

زارعی، حمایت مسئولان استانی از مردم کربال را ضعیف توصیف کرد و افزود: در کربال حتی بدون کود و تنها با سه بار آبیاری، بازده‌ی بالای ۱۰ تن گندم در هکتار حاصل می‌شود اما متأسفانه شاهد هستیم که دستگاه‌های اجرایی استان توان خود را صرف حمایت از صحراهایی می‌کنند که با کود شیمیایی و مصرف حداکثری آب، برنج‌کاری می‌کنند.

وی، فعالیت سدهای سیوند و ملاصدرا را غیرکارشناسی عنوان کرد و افزود: بسیاری از اهالی اطراف این دو سد، از نشتی‌های سدها سوءاستفاده می‌کنند.

این فعال حوزه کشاروزی تأکید کرد: استفاده غیرقانونی مناطق دیگر از حق‌آبه رودخانه کُر غیر قانونی، غیر انسانی و غیر شرعی است و مسئولان ارشد استانی باید به این ظلم در حق مردم کربال و خرامه پایان دهند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس نیز در این دیدار با بیان اینکه برخی از خواسته‌های مردم خرامه به حق است و قابلیت پیگیری دارد، گفت: من متولی کشاورزی همه استان پهناور فارس هستم و تا جایی که در حوزه اختیارات و در توان ما باشد از حقوق همه کشاورزان دفاع می‌کنیم.

محمدمهدی قاسمی خطاب به اعضای شوراهای اسلامی و نمایندگان کشاورزان گفت: هر جا اطمینان پیدا کردید که مستحق هستید می‌بایست دفاع از حقوق خودتان را پیگیری کنید و از تلاش در این مسیر خسته نشوید تا به نتیجه برسید.

لای‌روبی رودخانه، پر کردن چاه‌های غیرمجاز، بهره‌وری از سدهای ملاصدرا و درودزن و تثبیت نسق آب با لوله‌کشی از جمله موضوعاتی بود که به اعتقاد این مقام ارشد کشاورزی استان فارس می‌تواند برای کشاورزان خرامه راهگشا باشد.

رئیس سازمان کشاورزی در عین حال حمایت از کشت صیفی و برنجکاری را به دلیل مصرف بالای آب امری دشوار دانست و تصریح کرد: در سد درودزن تا پایان اردیبهشت‌ماه، حدود ۶۰۲ میلیون متر مکعب آب وجود داشته که از این میزان ۲۶۸ میلیون متر مکعب امکان بهره‌وری دارد؛ از این مقدار آب نیز ۱۲۰ میلیون متر مکعب برای آب آشامیدنی شهرستان‌هایی همچون شیراز و مرودشت و همچنین ۲۰ میلیون متر مکعب برای مصارف صنعتی در نظر گرفته شده است.

قاسمی با بیان اینکه با هر بار رهاسازی آب سد ۷۵ میلیون متر مکعب تخلیه می‌شود، اضافه کرد: حال شما در نظر بگیرید که برای محصولی همچون برنج برای هر یک هکتار به تنهایی ۲۵ هزار متر مکعب آب لازم است در حالی‌که این محصول نیاز به آب مداوم دارد.

انتهای پیام