به گزارش پایگاه خبری تحلیلی همراز، در نشست خبری امروز، حسن ساسانی، افزود: با هدایت سیلاب روزهای پایانی بهمن ماه امسال به سمت تالاب گاوخونی از ابتدای اسفندماه تاکنون حدود ۱۲ میلیون مترمکعب آب موجود در رودخانه زاینده‌رود به سمت تالاب گاوخونی جریان یافته است.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه بهمن ماه مقرر شده بود برای کشت پاییزه کشاورزان شرق اصفهان از ۲۱ بهمن ماه از سد زاینده رود آب رهاسازی شود، زمان بازگشایی آب با بارش‌های مطلوب سیلابی مصادف شد که به توزیع آب بهتر به اراضی شرق اصفهان به مدت ۱۰ روز کمک کرد.

ساسانی خاطر نشان کرد: همکاران ما تلاش کردند که مازاد این آب تماماً به سمت گاوخونی هدایت شود و از این رو تاکنون تمام آبی که در بستر زاینده رود موجود است به سمت تالاب جاری می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان تصریح کرد: از یکم اسفندماه تاکنون حدود ۱۲ میلیون مترمکعب آب به سمت تالاب گاوخونی جریان یافته است.

ساسانی افزود: با همکاری دستگاه قضا و اداره کل محیط زیست اصفهان از برداشت غیر مجاز جلوگیری شد و این آورد میان حوضه‌ای کماکان ادامه دارد و آرزو داریم با بارش‌های فروردین ماه بتوانیم حجم آب بیشتری به سمت گاوخونی رهاسازی شود.‌

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با تاکید بر اینکه آب موجود در رودخانه را کنترل کنیم و بخش عمده آن آورد میان حوضه‌ای است، ابراز داشت: برنامه جدول منابع و مصارف بزودی ابلاغ و بر اساس آن سهم هر بخش مشخص خواهد شد؛ پیش بینی می‌شود سال آبی کنونی حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب آورد سد زاینده رود باشد که بر اساس آن سهم کشاورزان غرب و شرق اصفهان و سایر بخش‌ها تعیین خواهد شد.

ساسانی افزود: آنچه که آورد میان حوضه ای است و آنچه که در جدول منابع و مصارف برای محیط زیست پیش بینی می‌شود، تلاش داریم تمام آن را به سمت تالاب گاوخونی هدایت کنیم.

وی در خصوص زمان بازگشایی آب برای نوبت دوم کشت پاییزه در فروردین ماه، خاطرنشان کرد: رهاسازی نوبت دوم آب برای کشت غله شرق اصفهان رابطه مستقیم با بارش‌ها، دمای هوا و نظر دستگاههای تخصصی دارد.

ساسانی درخصوص خط انتقال آب خرسان، گفت: این خط انتقال آب شرب برای کرمان یزد و اصفهان بوده و جزو مصوبات وزارت نیرو است. کارفرما شرکت آب نیرو است و مقدمات ساخت سد خرسان در حال انجام است.

ساسانی همچنین با اشاره به اینکه احداث سد سرداب فریدونشهر ۸۶ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، خاطرنشان کرد: با تأمین اعتبار لازم پیش‌بینی می‌شود مهرماه ۱۴۰۲ این سد قابلیت آبگیری خواهد داشت.

وی با بیان اینکه سامانه دوم آبرسانی به اصفهان بزرگ برای کمبود آب شرب با جدیت در حال انجام است، گفت: خرداد ماه سال آینده، 1402،  فاز اضطرار آن وارد مدار شود که بخشی از کمبود آب اصفهان را جبران کند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با اشاره به اینکه طرح انتقال آب بهشت آباد سال ۱۳۹۳ به شرکت آب نیروی ایران واگذار شده است، خاطرنشان کرد: ۲۵۰ میلیون مترمکعب در این طرح برای شرب اصفهان پیش‌بینی شده و این پروژه حذف نشده است.

ساسانی با اشاره به اینکه از محل اعتبارات سفر رئیس جمهوری برای آبفا مبالغی برای سامانه دوم و برای بخش تأمین آب شرب اصفهان دریافت کردیم، افزود: این اعتبار سه ساله بالغ بر چهار هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان است که مبلغی از آن در تعهدات دولت بوده و یک هزار و۵۰۰ میلیارد از محل تهاتر نفت و هزار میلیارد تومان از محل فروش املاک آب منطقه‌ای خواهد بود که امید است بتوان تا اواسط اردیبهشت به مزایده گذاشته شود.

ساسانی به آخرین وضعیت سد زاینده رود اشاره کرد و گفت: حجم امروز سد زاینده رود ۳۰۸ میلیون مترمکعب است در حالی که حجم این سد در مدت مشابه سال گذشته ۲۳۸ میلیون مترمکعب و متوسط بلند ۶۸۸ میلیون مترمکعب بوده است.

وی اضافه کرد: میانگین بارش‌ها در چلگرد سرشاخه اصلی حوضه زاینده‌رود یکهزار و ۲۷۰ میلیمتر بوده در حالی که مدت مشابه سال گذشته یک هزار و ۱۱۳ میلیمتر و در بلند مدت تا امروز یک هزار و ۳۳ میلیمتر بوده است و با توجه به بارش‌هایی که در فروردین و اردیبهشت ماه در پیش داریم امید اس شرایط مناسبی برای تامین نیاز آبی دی نفعان حوضه زاینده رود داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان یادآور شد:  نزدیک به 900 هکتار از اراضی تصرف شده در استان تا کنون آزاد سازی شده و 1100 هکتار در برنامه آزادسازی قرار گرفته است.

در انتهای این نشست خبری از مدیرمسئول پایگاه خبری تحلیلی همراز، تجلیل به عمل آمد./انتهای پیام